Mer

Sweden’s 500 Most Inspiring and Positive Change Leaders

De 500 goda förändringsledarna är Sveriges största lista över omtänksamma, inspirerande, modiga och resultatorienterade ledare som gör en positiv skillnad för dig och andra i vardagen och för hela samhället genom de de är. På listan finns chefer, entreprenörer, generalister och specialister som skapar resultat utan att glömma människorna omkring sig. De lyfter andra, bygger starka relationer och kan konsten att säga tack. Vi på 4potentials ser och uppskattar ledare som visar tacksamhet, ödmjukhet och respekt för människorna runt sig – samtidigt som de driver förändring.

Ni har rekommenderat tusentals, vi har searchat, arbetsgivare har tipsat och här är till slut en lista som skapar hopp och som inspirerar.

I år hyllar vi ledare och kollegor som inte bara skapat förändring – utan hållbar, positiv och god förändring. Personer som vågar gå före, engagera sig och bidra till ett bättre samhälle eller för sina kollegor i vardagen. I en tid då världen behöver fler goda förebilder vill vi på 4potentials lyfta fram det hållbara ledarskapet och visa att Sverige kan vara världsledande inom både Talent, HR liksom ett gott ledarskap.

Du som är med på listan får ett erkännande för den du är och det du bidrar med. Samtidigt bär du ett ansvar att fortsätta utveckla människor, organisationer och samhället. Vi hoppas att denna utmärkelse ger dig energi att fortsätta att göra skillnad.

I samband med listan delar vi även insikter om vad som driver goda förändringsledare och hur de kan hittas och rekryteras. Genom 4potentials chefsrekrytering når ni tusentals med ledare och talanger som vill skapa positiv förändring.

Nu ser vi fram emot att följa resan vidare tillsammans med dig och 499 andra inspirerande ledare. För gott ledarskap handlar ytterst om att få andra att växa.

Och under detta Fotbolls VM år är även vi extra goda och låter tre personer få bli etta på listan, fyra blir tvåa och fyra bli goda treor, dvs en hel startelva med inspirerande och goda ledare. Och fyran som egentligen är 12:a får på denna positiva lista vara fyra. För listan handlar inte om placeringar – det handlar om vad vi kan åstadkomma med ett gott ledarskap.

Vi kommer f.ö fortsätta med 4potentials goda listor tills kompetensmarknaden får samma medialt utrymme som fotbollskillarna får. För våra främsta stjärnor i Sverige är de som jobbar stenhårt i en kommun eller ett företag. Det är allas hårda arbete och goda egenskaper som gör att alla bollar rullar framåt.

För 40 år sedan började vi att arbeta ännu mer med jämställdhetsfrågan och det är med stor glädje vi kan konstatera att aldrig har det varit så många duktiga kvinnliga ledare på årets lista – 59% är kvinnor.

Den stora poängen med listor det är vi pratar ännu mer om kompetens och ledarskap och att du och andra kan få energi och beröm för den du är samt att mamma och pappa, vänner, kollegor med flera blir ännu mer stolta och firar dig med tårta. Dessutom finns det en direkt ekonomisk koppling mellan ett gott ledarskap och lägre personalomsättning, högre produktivitet, mindre stressrelaterade sjukdomar, starkare kundrelationer, bättre innovationsklimat och på sikt bättre börskurser.

Nu fortsätter vi på 4potentials att rekrytera chefer och framtidens ledare till fantastiska företag samt att bygga partnerskap med företag och kommuner som vill gå framåt på ledar- och talangmarknaden.

 

Fredrik Andersson
4potentials

Sweden’s 500 Most Inspiring and Positive Change Leaders

Årets tre vinnare heter Henrik, Viktor och Susanne. De är alla enormt duktiga ledare och besitter förmågan att lyfta andra och konsten att säga tack.

Viktor Svensson är årets förändringsledare eftersom han framgångsrikt har vänt utvecklingen i Rejlers genom starkt affärsfokus, ökad lönsamhet och ett inspirerande ledarskap. Sedan han tillträdde som vd 2018 har bolaget genomfört en tydlig turn-around där rörelsemarginalen ökat från omkring 2 procent till cirka 8 procent, samtidigt som tillväxten och marknadspositionen stärkts.

Han har också byggt en kultur präglad av lärande, engagemang och framtidstro, vilket gjort Rejlers till ett av Sveriges mest attraktiva talangföretag och lett till att Viktor Svensson själv utsetts till en av Sveriges främsta vd:ar.

Viktor Svensson kommer från Bjärred i Skåne och är utbildad civilekonom vid Blekinge Tekniska Högskola. Han började sin bana på Finanstidningen och var med om Ångpanneföreningens resa till AFRY.

Susanne Holmström är årets förändringsledare eftersom hon med tydligt, engagerande och affärsdrivet ledarskap har stärkt Blomsterlandets utveckling i en tid av förändring. Med lång erfarenhet av retail, digitalisering och affärsutveckling har hon bidragit till att utveckla bolagets kunderbjudande, stärka organisationen och förbättra lönsamheten. Under hennes ledarskap har Blomsterlandet fortsatt växa med en omsättning på nära 1,9 miljarder kronor och förbättrat resultatet jämfört med föregående år.

Hon beskrivs som en tydlig och inspirerande ledare som är skicklig på att bygga starka team och driva förändringsresor med både kund och medarbetare i fokus.

Susanne Holmström har tidigare varit vd för NetOnNet och har över 20 års erfarenhet från ledande roller inom svensk handel och näringsliv. Hon studerade på Tingvallagymnasiet i Karlstad, läste på Handelshögskolan i Göteborg och var även trainee på Tele2/Comviq.

Henrik Berndtson är årets förändringsledare eftersom han med starkt affärsfokus, nytänkande och inspirerande ledarskap har varit drivande i att utveckla samtliga företag han har varit VD eller chef inom. På AXS har han satt högsta fart från början och han bygger nu upp ett av Nordens starkaste team och företag inom ticketing.

Han är känd för att bygga starka team, skapa långsiktiga partnerskap och kombinera global innovation med lokalt entreprenörskap. Med erfarenhet från bland annat innebandyn, TV4, Stockholm Globe Arenas och All Things Live har han visat en unik förmåga att driva förändring och under pandemin var det han som var talesperson för en hel musikindustri och de kulturella verksamheterna. Han beskriver sig alltid som en innebandykille från Mölndal och många i näringslivet har mycket att lära av honom hur man både kan vara ödmjuk och ändå nå resultat.

Henrik kommer bjuda in alla i startelvan – Top 11 – till deras kontor vid Avicii Arena för att tillsammans med 4potentials diskutera ledarskap och förändring. Den bollen får Henrik liksom vår enorma beundran för ditt ledarskap och enorma ödmjukhet. Du och alla på listan inspirerar! 

Placering Förnamn Efternamn Arbete LinkedIn
1 Susanne Holmström VD Blomsterlandet https://www.linkedin.com/in/susanneholmstrom/
1 Viktor Svensson President & CEO, Rejlers https://www.linkedin.com/in/viktor-svensson-71391598/
1 Henrik Berndtson AXS Nordics Vd https://www.linkedin.com/in/henrik-berndtson-914955/

2 Niclas Arnelin Director – International Expansion  Orkla Snacks https://www.linkedin.com/in/niclas-arnelin-1a42b13b/
2 Kim Swing Founder, CEO, Kimono insights https://www.linkedin.com/in/kimswing/
2 Gustav Hasselgren CEO Apohem AB https://www.linkedin.com/in/gustavhasselgren
2 Claes Seldeby President & CEO Ahlsell Group https://www.linkedin.com/in/claes-seldeby-2060962/

3 Linda Eriksson CEO  Taco Bar https://www.linkedin.com/in/lindaeriksson1/
3 Anna Kleine CEO Fellowmind Sweden https://www.linkedin.com/in/annakleine/
3 Cecilia Beck-Friis Non-Executive Director https://www.linkedin.com/in/cecilia-beck-friis/
3 Thomas Ekman Member Board of Directors  6G AI Sweden AB https://www.linkedin.com/in/tekman/

4 Minna Skyman Wästbygg Gruppen & Head of Business Dev. Data Centers Nordics at LC https://www.linkedin.com/in/minnaskyman/
5 Fredrik Olsson CEO of PVH EMEA, Amsterdam https://www.linkedin.com/in/fredrik-olsson-16b12a/
6 Clara Bodin Amadeus, Chief Inclusion, diversity & wellbeing officer https://www.linkedin.com/in/clara-bodin-4955091/
7 Susanne Blanke Husqvarna Group, VP AI adoption https://www.linkedin.com/in/susanne-blanke-719a0a2/

 

8 Vahdat Zehtab CEO Telness AB https://www.linkedin.com/in/vahdatzehtab/
9 Sofie Löwenhielm Chief Marketing Officer, Ericsson https://www.linkedin.com/in/sofie-lowenhielm-74536133/
10 Martin Björgell Head of Pension & Insurance Offerings – Handelsbanken https://se.linkedin.com/in/martinbjorgell
11 Daniel Ellison VD och Koncernchef Comfort https://www.linkedin.com/in/danielpellison/
12 Johnny Warström CEO at Mentimeter https://www.linkedin.com/in/warstrom/
13 Zlatko Rihter Ordförande för Malmö FF https://www.linkedin.com/in/zlatko-rihter-33bb1529/
14 Ola Arvidsson Arla Foods – CHRO/ EVP Strategy, Communication and CSR https://www.linkedin.com/in/ola-arvidsson-b5710b2/

15 Axel Roos Investerare och Styrelseledamot flera bolag https://www.linkedin.com/in/axel-roos-852a1/
16 Hanna Sjöström CEO Neola Medical and Professional board member https://www.linkedin.com/in/hanna-sj%C3%B6str%C3%B6m-921aa9/
17 Susanne Ehnbåge CEO Lindex Group, VD AB Lindex samt styrelseuppdrag Ahlsell och Komplett Group https://www.linkedin.com/in/susanne-ehnb%C3%A5ge-a695822b/
18 Odile Fallenius EQT, Managing Director T&S https://www.linkedin.com/in/odile-fallenius-58885a88/
19 Malin Cronqvist Head of Group Sustainability Svea Solar https://se.linkedin.com/in/malincronqvist
20 Ulrika Palm Area President Scandinavia & Travel Retail  and Vd Cloetta Sverige https://www.linkedin.com/in/ulrika-palm-62069613/
21 Anna Sjöström Douagi Nobel Prize Outreach och från hösten 2026 Vd för Science Village Scandinavia https://www.linkedin.com/in/annasjostromdouagi/
22 Jessica Nithenius CEO Orkla Care Sweden https://www.linkedin.com/in/jessica-nithenius-21ba392/
23 Hans Skruvfors Chief Executive Officer at Sambla Group https://www.linkedin.com/in/hans-skruvfors-15a88b16/
24 Johan Michelson Vd BWH Hotels https://www.linkedin.com/in/johanmichelson/
25 Maria Hedlund Kammaråklagare, Åklagarmyndigheten https://www.linkedin.com/in/maria-hedlund-a5048745/
26 Linda Westlund Head of People & Culture Knowit Group https://www.linkedin.com/in/lindawestlund/

27 Marcus Jacobsson Co-Founder & General Partner Sunshine Fund https://www.linkedin.com/in/marcus-jacobsson-6b38671?trk=hp-identity-name
28 Paulina Ekvall EVP HR & Communication Billerud https://www.linkedin.com/in/paulina-ekvall-379500b/
29 Katarina Atteryd Eckerwall VP Asset Operations, Fortum https://www.linkedin.com/in/katarina-atteryd-eckerwall-4655a271/
30 Cindy Andersen Deputy CEO & CFO för Ingka Group https://www.linkedin.com/in/cindy-andersen-b983a7/
31 Emma Lennartsson Regiondirektör Region Stockholm https://www.linkedin.com/in/emma-lennartsson-223b625/
32 Henrik Åström CEO at Spendrups Bryggeri AB https://www.linkedin.com/in/henrik-%C3%A5str%C3%B6m-16750a/
33 Mats Palmquist CEO Orkla Health Holding https://www.linkedin.com/in/matspalmquist/
34 Julia Norinder VP People & Sustainability Zenseact https://www.linkedin.com/in/julianorinder/
35 Hanna Moisander Founder & CEO deb and Chairperson Lager 157 https://www.linkedin.com/in/hannamoisander/?originalSubdomain=se
36 Fredrik Lindros Chief Executive Officer  Norce https://se.linkedin.com/in/fredrik-lindros-840a14
37 Hanna Graflund Sleyman Interim CEO at Sorundahallarna (Martin & Servera – Axel Johnson) https://www.linkedin.com/in/hanna-graflund-sleyman-03743911b/

Enormt trevliga och ödmjuka Hanna har haft en fantastisk karriär. Sitter i flera styrelser och har haft flera tunga Vd roller. Vi på 4potentials har följt Hanna under hennes karriär och slås alltid av hennes förmåga att nå resultat och vara ödmjuk. Det är en konst att vara en hållbar resultatorienterad ledare och kunna leverera år efter år samt att aldrig sätta sig på en hög häst.

 

38 Alejandro Firpo VD, Kommunals a-kassa https://www.linkedin.com/in/alejandro-firpo-80aa41131/
39 Angela Hultberg Global Sustainability Director  Kearney https://www.linkedin.com/in/angela-hultberg-6887714
40 Jonna Svensson Director Group Strategy & Transformation, SKF https://www.linkedin.com/in/jonna-svensson-8605483a/
41 Erik Ringertz Partner  Culture Capital Studios https://www.linkedin.com/in/erik-ringertz-14381/
42 Anneli Ellsäter Vice President Global Commercial Transformation at Flora Food Group https://www.linkedin.com/in/anneli-ells%C3%A4ter-66915532/
43 Johan Åström CEO Elitfönster https://www.linkedin.com/in/johan-%C3%A5str%C3%B6m-13b0b927/
44 Julia Kronberg Group Marketing Manager at Stena Line https://www.linkedin.com/in/julia-kronberg-21920012/
45 Alexandra Callegari Lindholm Orkla Foods Sverige AB, HR Direktör https://www.linkedin.com/in/alexandracallegarilindholm/
46 Johan Melin VP/Chief Commercial Officer LUMENE Oy https://www.linkedin.com/in/johan-melin-16834b7/
47 Evelina Anttila Founder & CEO Nordan AI https://www.linkedin.com/in/evelina-anttila-98846425/
48 Lena Martini VD Thomée Gruppen AB https://www.linkedin.com/in/lena-martini-7510b82b/
49 Anna Dalgaard Board Professional and Investor https://www.linkedin.com/in/anna-klevby-dalgaard-20318b1/
50 Linda Wetterborg Head of Commercial Region North DOVISTA https://www.linkedin.com/in/lindawetterborg/
51 Gustav Zetterström SVP, Global Head of Consumer Industries  SAP (London) https://www.linkedin.com/in/gustav-zetterstr%C3%B6m-9585492a/
52 Johan Uldall-Jörgensen Advisory and Retail Lead at Accenture Song Nordics https://se.linkedin.com/in/johan-uldall-j%C3%B6rgensen-701a781
53 Magnus Kenneby Behold Ventures https://www.linkedin.com/in/magnuskenneby/
54 Ida Herbertsson Head of Skåne Ventures & Fast Track Capital https://www.linkedin.com/in/idaherbertsson/
55 Jenny Fridh Synsam Group Chief Communications Officer https://www.linkedin.com/in/jennyfridh/

Jenny Fridh på Synsam har med en unik strategisk förmåga sett till att leda hela Synsam mot framgångar – inte bara kommunikativt. Jenny har en unik egenskap att kunna verka både på den internationella kartan samtidigt som hon har fötterna i jorden. Erik som byggde upp Netlight inspirerar genom sitt extrema fokus på människor och kultur. Alejandro inspirerar med sin unika förmåga att se till hela omvärldens utmaningar samtidigt som han bygger team med ett storartat ledarskap. Johan ser numera till att Elitfönster har nya utsikter och innan dess var han en framgångsrik ledare på Meca och Mekonomen. Nr 47 Evelina är skarp, smart, trevlig och en ledare med enorm verktygslåda med teknik, juridik och entprenörskap.

56 Tove Arrelid Operations Manager, Autoliv Romania Seatbelts https://www.linkedin.com/in/tove-arrelid-658007aa/
57 Roshi Motman Non Executive Director Swedfund International https://www.linkedin.com/in/roshi-motman-a7919b33/
58 Sofia Arnekull Sales Director – Procter & Gamble Sverige AB https://www.linkedin.com/in/sofiaarnekull/
59 Karin Fernström Head of Group Treasury, Dustin https://www.linkedin.com/in/karinfernstrom?utm_source=share&utm_campaign=share_via&utm_content=profile&utm_medium=ios_app
60 Emma Falck Executive Vice President, Products, Smart Infrastructure Buildings, Siemens https://www.linkedin.com/in/emma-falck-%E5%86%AF%E7%91%9E%E5%8D%8E-7047774/
61 Jessica Schultz Partner at Northzone https://www.linkedin.com/in/jessica-schultz-37a22724/
62 Fredrik Haglund Tibnor Group – President/CEO https://www.linkedin.com/in/fredrik-haglund-7b5438b
63 Åsa Keller Styrelseledamot i flera styrelser https://www.linkedin.com/in/%C3%A5sa-keller-6a13a429/
64 Eva Ryott King, Vice President, Head of Live Operations, Shared Tech https://www.linkedin.com/in/evaryott/
65 Pontus Cederberg Dustin Executive Vice President Relation Sales https://www.linkedin.com/in/pontus-cederberg-b9a66b18/
66 Amanda (Stehn) Tevell VD Hifab och Hultström Group https://www.linkedin.com/in/amanda-tevell/
67 Fredrik Dalborg CEO AddLife AB https://www.linkedin.com/in/fredrik-dalborg-3433071/
68 Seher Yilmaz Ansvarig Social hållbarhet – Samhall https://se.linkedin.com/in/seher-yilmaz-b193612a

Seher Yilmaz är en av Sveriges främsta och goda förändringsledare eftersom hon är tydlig, modig och bra på att få människor att engagera sig i viktiga frågor. Hon kombinerar  erfarenheter med stark förståelse för hur organisationer och samhällsstrukturer fungerar. Hon gör det mycket bättre – för många andra.  År 2024 kom hon ut med läromedlet – Om rasism. Och vägen framåt. Läromedlet riktar sig till högstadiet och kan användas i undervisning om samhällskunskap, historia, religion, svenska och svenska som andraspråk. Du inspirerar oss och vi med flera är enormt tacksamma för det viktiga arbete du gör – varje dag. 

 

69 Karin Krüger Head of Division at Ahlsell Sverige AB https://www.linkedin.com/in/karinkr%C3%BCger/
70 Emelie Lindén Head of BTS Nordic https://www.linkedin.com/in/emelie-lind%C3%A9n-33205a30/
71 John Mellkvist Generalsekreterare, Pluskommissionen  https://www.linkedin.com/in/johnmellkvist/
72 Peter Danielsson Landshövding i Skåne https://www.linkedin.com/in/peterdanielsson1974
73 Peter Åberg Managing Director Nordfab EMEA & Keynote speaker https://www.linkedin.com/in/peter-aberg-9132112/
74 Anna Weiner Jiffer Chairman at HållbarTillväxt AB https://www.linkedin.com/in/anna-weiner-jiffer-a70853b/
75 Niklas Delmar HejEngagemang – co-Founder, föreläsare samt författare https://www.linkedin.com/in/niklasdelmar/
76 Johanna Andrén Marknadschef på 3 https://www.linkedin.com/in/johanna-andr%C3%A9n-2ab03720/
77 Susanne Stenman EVP Data and Information Technology at VAROPreem https://www.linkedin.com/in/susanne-stenman-7b3a9826/
78 Pernilla Brolin Head of People & Culture at B3 Consulting Group https://www.linkedin.com/in/pernillabrolin/
79 Katrin Dahlstrand ASSA ABLOY Global Solutions, Head of Development and Support https://linkedin.com/in/katrin-dahlstrand-75a47629
80 Annie Lindmark Programme Director Innovation at H&M Foundation https://www.linkedin.com/in/annie-lindmark/
81 Kim Waller Founder Forsythia and Co-Founder Embla (Paris) https://www.linkedin.com/in/kim-waller-27191a28/
82 Andreas Zandrén CEO / VD STIGA Sports AB https://www.linkedin.com/in/andreas-zandr%C3%A9n-58881523/
83 Viktor Wallström Senior Vice President and Head of Group Communication & Sustainability at Saab https://www.linkedin.com/in/viktorwallstrom
84 Maha Bouzeid Strategic Advisory & Investments | Technology and Energy Sectors Maha Invest AB https://www.linkedin.com/in/mahab/
85 Joakim Jensen Partner Eidra https://www.linkedin.com/in/joakimjensen/
86 Lisa Blom Head of Industry Relations Northern Europe at Google https://se.linkedin.com/in/lisablom
87 Måns Alfven Alfvén & Didrikson AB https://www.linkedin.com/in/mans-alfven
88 Robert Auselius VD at Valio Sverige AB https://www.linkedin.com/in/robert-auselius-a86a334?trk=nav_responsive_tab_profile
89 Cecilia Nytorp Growth Investor at Verdane https://www.linkedin.com/in/cecilia-nytorp-0a6b343/
90 Nina Rawal Founder Emerging Health Ventures and Investment Committee Member https://www.linkedin.com/in/nina-rawal-3803a41/

Roshi, Nina, John, Niklas, Viktor, Johanna och Peter är alla enormt inspirerande och goda ledare. Förra årets vinnare John Mellkvist, som leder hela Sveriges arbete mot ålderismen på arbetsmarknaden har inte tappat 70 platser pga åldern…..Nej, du är t o m ännu bättre än förra året. Men duktiga erfarna ledare är ödmjuka och har stor förstående kring att i år så får några andra synas längst däruppe. Ja, en duktig förändringsledare är en person som kan få andra att skina. Om det vet Niklas Delmar på Hej Engagemang allt om. Längst ned i Sverige så har vi fått en ny landshövding och det är Peter Danielsson – som också är duktig på att göra andra bättre med sitt goda ledarskap.

91 Sara Lyxell Director of Hybrid Ceramic Bearings at SKF Group https://www.linkedin.com/in/sara-lyxell-07a3aa32/
92 Atefeh Sebdani Jacobson Awarded Speaker , moderator, Writer, Board Member and Techie https://se.linkedin.com/in/atefehsebdani
93 Lydia Graflund Kastengren CEO & Co-founder @ EsterCare https://www.linkedin.com/in/lydia-graflund-kastengren-68240755/
94 Ellinor Fridén Schrewelius Principal, Verdane https://se.linkedin.com/in/ellinorschrewelius
95 Cecilia Kocken Vd för Arla Foods Sverige https://www.linkedin.com/in/cecilia-kocken-614a052/
96 David Sandberg Managing Director & Partner at Boston Consulting Group (BCG) https://www.linkedin.com/in/david-sandberg-08b0a32/
97 Jonas Kolehmainen COO – Deputy CEO at Haypp Group AB https://www.linkedin.com/in/jonas-kolehmainen-ba24101
98 Tove Jarl VD, Ung Företagsamhet https://www.linkedin.com/in/tove-jarl-39245033/
99 Camilla Sundström Senior rådgivare, Simplicata och styrelseledamot i flera bolag https://www.linkedin.com/in/camillasundstrom
100 Johanna Sjöborg CEO Naty https://se.linkedin.com/pub/johanna-sjöborg/0/415/144

Emilie och Elsa. Båda medlemmar i 4potentials och båda fantastiskt goda samt inspirerande ledare

101 Emilie Newstam Vend, Product Director Insight & Data Products – Mobility https://www.linkedin.com/in/emilie-newstam-b78b6131/
102 Eva Lundström Commercial Leader https://se.linkedin.com/in/evalundstrom
103 Lars Skutholm Apoteket AB,  Senior Vice President Supply Chain https://www.linkedin.com/in/larsskutholm?trk=hp-identity-name
104 Linnea Lindblom HR Director Valio Sweden & Profeel Oy https://www.linkedin.com/in/linnea-lindblom-a1052227/
105 Jenny Bjuhr Berggren Commercial lead at Bardo https://www.linkedin.com/in/jennybjuhrberggren/
106 Julia Kronlund Sales Manager Martin & Servera https://www.linkedin.com/in/julia-kronlund-99b52927/
107 Martin Grauers CTO MotionTech https://se.linkedin.com/in/martingrauers
108 Maria Erdmann CEO på GodEl i Sverige AB https://se.linkedin.com/in/maria-erdmann-0b550b1
109 Jonas Karlén EVP & CEO Viaplay Group Sweden https://www.linkedin.com/in/jonas-karl%C3%A9n-05b2a91/
110 Daniel Karlsson Project Manager LKAB, Luleå https://se.linkedin.com/in/danielkarlsson90
111 Anne Ek Head of People & Culture Sopra Steria https://se.linkedin.com/in/anneek
112 Ulrica Matsers Head of People, Culture & Communication på Combitech https://www.linkedin.com/in/ulricamatsers/
113 Sandra Finer Head of Service Operations & Technology Volvo Group https://www.linkedin.com/in/sandra-fin%C3%A9r-33a5814/
114 Emanuel Ekstrom Director, Revenue Operations at Deluxe https://www.linkedin.com/in/emanuelekstrom
115 Elsa Berg Bjärtun Allurity, Chief Operating Officer (COO) https://www.linkedin.com/in/elsa-berg-bj%C3%A4rtun-bba05917/
116 Eva Wilander CEO Vision Fwd https://www.linkedin.com/in/eva-wilander/
117 Maria Alriksson Abera Bioscience AB https://se.linkedin.com/in/maria-alriksson
118 Menna Gilbertson VD/Managing Director – Sweco Captive Försäkring AB https://www.linkedin.com/in/menna-h-gilbertson-7301051/
119 Saana Azzam Founder of MENA Speakers https://www.linkedin.com/in/saanaazzam/

Saana Azzam ses som en stark förändringsledare och även som moderator och talare eftersom hon är duktig på att skapa engagerande samtal om ledarskap, inkludering och framtiden. Hon är känd för sitt tydliga sätt att kommunicera, sin internationella erfarenhet och för att få människor och organisationer att tänka nytt och våga förändras. Hennes talarförmedling är en av Mellanösterns största speaker- och moderatorbyråer. Företaget har sitt kontor i Business Bay i Dubai. Vi på 4potentials hade glädjen att möta denna fantastiska inspiratör innan hon började med sitt företag. Och det har varit enormt intressant att se hur Saana har lyckats med att bygga upp sin vision. 

 

120 Anders Severin Chief Executive Officer Ryleon https://se.linkedin.com/in/andersseverin
121 Daniel Wennlund Kurppa Hosk, Managing Director and Partner at Eidra https://se.linkedin.com/in/dwennlund
122 Gustav Lovén CEO, Uminova Innovation https://se.linkedin.com/in/gloven
123 Henrik Nordvall CEO Matalan https://www.linkedin.com/in/henrik-nordvall-381b802b/
124 Mikael Ring Voltiva AB https://www.linkedin.com/in/mikaelring/
125 Jean Jönsson Director of Diversity, Inclusion & Culture, Elekta – Grundare, Inside Work https://www.linkedin.com/in/jeanjonsson
126 Jonas Carlberg Arbetande styrelseordförande Starck & Partner Ab https://www.linkedin.com/in/jonascarlberg?trk=hp-identity-name
127 Ulrika  Karlsson  Grundare av Krakas Krog i Kräklingbo, Gotland https://www.krakas.se

Fredrik på 4potentials har en passion för att försöka se andras potential och många är ni på listan som varje dag återkommer till oss på 4potentials – för att vi försökt göra allt för att ni skall få skina och ni skall få ut allt av er potential. Vi är måna om er och denna lista kanske är ett gott exempel på det?

Samma passion för service – men framför allt för att skapa skapa unika smak- och matupplevelser som gör att man gärna återkommer till Krakas Krog – har en helt unik tjej på Gotland – Ulrika Karlsson.  Har du besökt Krakas Krog så längtar du bara tillbaka! Fredrik och UIrika har också det gemensamma att båda våras verksamheter startade på östra Gotland i en by som heter Kräklingbo. Men Ulrika är den enda som platsar på denna talangfulla lista av dem båda.

Har du inte varit i Kräklingbo och på Krakas Krog så skall du i sommar boka en biljett med Brommaflyg till Gotland (som startats bland annat av en annan 4potentials medlem) och sedan tar du en taxi 3 mil österut. Du kommer bli enormt överraskad. Du visste inte att mat kunde skapas på det sättet och du kommer aldrig glömma ditt möte med Ulrika och hennes personal. Här bokar du bord idag: https://krakas.se/

Och behöver du klippa dig när du är på ön så skall du besöka Hair Cut och nr #302 på listan och får du inte rum på Krakas så kan du bo på det hotell som nr 341 driver (Best Western Strand och Solhem Hotel). De båda Nancy och Sofia är några av öns talanger och det har det gemensamma att de vill göra Gotland större. De har också en unik förmåga att se det bästa i andra människor och hjälpa dem att lyckas – istället för tvärtom.

Just nu behöver Gotland få din och allas kärlek och besök. Under flera år har 4potentials försökt sätta Gotland på talangkartan och vi hade glädjen att få vara med om att ön växte från 57000 till 61000. Den tillväxten hade inte varit möjlig om inte Ulrika hade öppnat dörren till Gotland för nya besökare. En av de besökarna var Fredrik som sedermera valde att bosätta sig i Kräklingbo. Och hösten 2009 när Fredrik funderade på vad han skulle göra och satt vid sitt fönster i Kräklingbo så gick där några lamm utanför fönstret. För Fredrik som är en ord-entreprenör så kom han då att tänka på att lamm heter får i Sverige….och då blev det FÅR-POTENTIALS….4potentials (som betyder för För potentialen…och som på svengelska blir får …fast lamm). Ja, ni fattar. Resten är historia och idag läser du en lista tack vara den goda maten på Krakas Krog samt att du och alla andra uppskattar det vi försöker att göra – dvs se andras potential

Krakas Krog vann f.ö Di Weekends pris Årets Resmål 2020, ett annat år vann de årets kock samt att de också har vunnit årets servitör och det fina priset – Guldbrickan.

128 Peter Kurzwelly Head of Artificial Intelligence, SVT https://se.linkedin.com/in/peterkurzwelly
129 Jenny Karlsson Marketing Manager, Spiris https://www.linkedin.com/in/karlssonjenny/
130 Maria Hägg Head of Marketing Communications, NIBE http://linkedin.com/in/mariahagg
131 Anna Ryott Partner & Chief Impact Officer EY https://www.linkedin.com/in/anna-ryott-725349110/
132 Jenny Lundberg Partner Snellman https://www.linkedin.com/in/jenny-lundberg/
133 Helen Agering Partner at Spintop Ventures https://www.linkedin.com/in/helen-agering-6678581/
134 Matilda Blomqvist Investment Associate Bonnier Capital https://www.linkedin.com/in/matilda-blomqvist
135 Jessica Alm Chief Communications Officer at Essity https://www.linkedin.com/in/jessica-alm/
136 Anna Gullstrand Chief People & Culture Officer at Mentimeter https://www.linkedin.com/in/annagullstrand/
137 Maria Stagmo HR direktör, Sparbanken Skåne https://www.linkedin.com/in/maria-stagmo-985152/
138 Wendela Kallstenius HR chef på Schindler Hiss AB https://www.linkedin.com/in/wendela-kallstenius-b3204916/
139 Greta von Rosen Stövind Chief Legal Officer at the Swedish Arts Council https://www.linkedin.com/in/greta-von-rosen-stövind-58b182a8
140 Magnus Eriksson Director of RISE Foresight and Strategy https://www.linkedin.com/in/cmagnuseriksson/
141 Johan Vanerell TOMRA Collection, Head of Sales & Marketing EMEA https://linkedin.com/in/johan-vanerell-89404a14
142 Andreas Hiller Independent advisor. Board in Industrifonden, Martin & Servera, Garga Group mm https://www.linkedin.com/in/andreas-hiller-7828572/
143 Sofi Franzén LIWLIG Sweden, Grundare https://www.linkedin.com/in/sofifranz%C3%A9n/
144 Johanna Taflin Brand & Category Development Manager  Scan Sverige AB https://www.linkedin.com/in/johanna-taflin-70697596/
145 Sarah Hammoura Innovation project manager E.ON https://www.linkedin.com/in/hammourasarah/
146 Johanna Adami CEO Sophiahemmet https://www.linkedin.com/in/johanna-adami-8bb7621b/
147 Täpp Jonatan Matsson Partner Altman Solon https://www.linkedin.com/in/tappjonatanmatsson/
148 Kristina Hellström Dual-Degree Student in Business & Medicine https://www.linkedin.com/in/kristinahellstrom/
149 Mårten Hoffman Chief Development Officer Grant Thornton Sweden https://www.linkedin.com/in/m%C3%A5rten-hoffman-8b8b771/
150 Mattias Hellner Vestum AB – koncernledning https://se.linkedin.com/in/mattiashellner
151 Louice Rosdahl VD på Born Digital https://www.linkedin.com/in/louice/
152 Malin Brinktell CEO at Klart.se (Schibsted Media Group) https://www.linkedin.com/in/malinbrinktell/
153 Simone Margulies CEO Axfood https://www.linkedin.com/in/simone-margulies-6a5a0b33/
154 Alexander Friberg VD Findus Sverige AB https://www.linkedin.com/in/alexander-friberg-37771b2/
155 Emelie Meurk Demerud Fundrella, Chairperson of the Board https://www.linkedin.com/in/emeliemeurkdemerud/
156 Ludvig Stålberg Digital Director – AI & Technology Summa Equity https://www.linkedin.com/in/ludvigstalberg/
157 Emil Ryman Director of Strategy, Scandic Hotels https://se.linkedin.com/in/emilgustavsson

Nr 157 på listan hette Emil Gustavsson innan och arbetade under sin studietid på 4potentials som agent. Många av de som är medlemmar i 4potentials möter vi redan under studietiden då de blir rekommenderade av andra medlemmar eller av våra agenter. Emil (numera Ryman) valde efter Chalmers och Handels tiden att börja arbeta på Bellbird och sedan Bain. Vi såg redan 2015 att Emil från Lidköping skulle gå enorm långt. Mycket tack vare hans unika egenskaper där han kombinerar extrem analytisk kompetens med ett storartat och gott ledarskap.

Andreas Hiller och Fredrik möttes för flera år sedan. Redan då såg vi även att extremt kloka och ödmjuka Andreas kommer gå mycket långt. Det har varit en ära att få följa din resa.

Simone på Axfood blev rekommenderad för några år sedan och har under de senaste åren tagit flera steg framåt som ledare. Som Vd för börsnoterade Axfood har hon bidragit till bolagets utveckling med sitt ledarskap.

För dig som är nyfiken på hur man kan komma med på den här listan så söker vi generellt efter trevliga, ödmjuka, kloka ledare och specialister som har ett eget drive. Du kan antingen bli rekommenderad, rekommendera dig själv eller att våra agenter samt 4potentials egen personal upptäcker dig. Varje dag går vi igenom 30-40 nya och gamla namn och antingen så ser vi till att de söker eller så ansöker dem själva. Det sista är mest vanligt så det kan du göra här: https://4potentials.se/apply/

När det sedan är dags att utse exempelvis Årets HR-chef, Årets IT-specialist eller som nu Årets goda förändringsledare så ber vi om ännu fler rekommendationer. Här kan du rekommendera/nominera: https://4potentials.se/rekommendera-till-natverket/

Och sedan för att skapa listan så har vi i det här fallet utgått från en tydlig kravprofil med fokus på ledarskap, ödmjukhet och social kompetens, att man kan konsten att säga tack, att man ser och lyfter andra samt att gärna får ha ambitionen att göra hela samhället bättre. Arbetet har pågått under flera års tid men primärt under det senaste året och över 7000 namn har kommit in från andra personer. Vi har bedömt samtliga 7000 med en tydlig kravprofil samt en stor nyfikenhet och alltid med fokus på människans potential. Ofta ser vi potentialen direkt då vi är skolade i att se andras fantastiska potential. Vi försöker så gott det går att vara kompetensbaserade och hela tiden följa den kravprofil vi har för att finna de goda förändringsledarna.  Ibland tar vi in input från andra vi vet har kunskap om kandidaten (arbetskamrater med flera). Oftast så gör vi en årlig avstämning med kandidaterna och med vissa har vi en tätare dialog. Vi tar in input från andra listor, kollegor samt media. Vi lever talangbedömningar 24/7 och har upptäckt många av dagens ledare på arbetsmarknaden. Mycket handlar om att vara nyfiken.

Själva rankingen är för oss inte så viktig. Det är frågan om det goda ledarskapet som är det viktigaste. Men rankingen görs extremt grundligt och tack vare vårt hemliga coca-cola…recept på att se din och andras potential har vi nästan alltid haft rätt på vem som lyckas bli den storartade ledaren – till slut. Vi värderar hårt arbete extra mycket och har en förkärlek för de som kallar en spade för en spade.

Det är ingen quick fix att bli en duktig förändringsledare. Det börjar för de flesta på listan när de är små under uppväxten och oftast tack vare mamma, pappa eller duktiga ledare/lärare samt en stimulerande miljö/uppväxt. I Sverige pratar vi för lite om föräldrarskapets betydelse för våra barn och sedermera talanger. Och tyvärr blir Sverige bara mer och mer segregerat. Alla har inte samma förutsättningar i dagens Sverige. För oss på 4potentials så har vi sett det under 30 års tid. Vi har en stor fördel i att vår grundare är en vanlig lantbrukarkille från Laholm. Det genomsyrar mycket av listans enkla värderingar. Men vi är också medvetna om att inte låta det bli en lista med män som håller på Halmstad BK och som lyssnar helst på Peter Le Marc. Däremot är vi ganska trötta på den PK retorik som präglar LinkedIn med allt tjat om att allt skall vara kompetensbaserat. Det stora hotet mot dagens näringsliv är just rädslan att våga utmana normerna. Idag så skall alla testas, det riskminimeras och tas referenser på referensen. En stor anledning till att Sverige var mer framgångsrikt förr var just att vi inte var så ängsliga och vågade se potentialen hos en ung Olof. Han blev vår bästa statsminister någonsin och han saknar jag mycket. Jag älskade Olof Palme och hans mod är en sak vi letar extra mycket efter.

158 Martin Alsander Partner at Lazarus https://www.linkedin.com/in/martin-alsander-aa42015/
159 Ann Grevelius Investor and Board professional https://www.linkedin.com/in/anngrevelius/
160 Rebecka Sjölander Global People Strategy and Portfolio at IKEA https://www.linkedin.com/in/rebecka-sj%C3%B6lander-38b24686
161 Johanna Betz Head of Game Operations, Candy Crush Soda Saga – King https://www.linkedin.com/in/johanna-betz-68832652/
162 Frida Nordström Chief Communications Officer (CCO)  Ingrid https://www.linkedin.com/in/frida-nordstr%C3%B6m-nilsson-2990492/
163 Anders Jörnsköld Newsec, Head of Sales https://se.linkedin.com/in/jornskold
164 Jenny Larsson VD/President Business Unit Asset Performance Central Europe  Bilfinger https://www.linkedin.com/in/jenny-larsson-energi/
165 Johan Eckerby Chief Executive Officer  O.B.Wiik Danmark https://www.linkedin.com/in/johan-eckerby-90075311/
166 Marcus Uggla Krook Growth leader https://www.linkedin.com/in/marcusuggla/
167 David Frykman Norrsken VC https://www.linkedin.com/in/david-frykman-74a6572/
168 Christina Åqvist Founder Enduroc https://www.linkedin.com/in/christina-%C3%A5qvist-4745343/
169 Emelie Johansson Director, Strategic Alliances, Business Development at Merck https://www.linkedin.com/in/emeliejohanssonse/
170 Asma Hardley Head of GTM Operations Vector Technology Solutions, Auckland, Nya Zeeland https://www.linkedin.com/in/asmatantawi/
171 Ida Saalman CFO at Hultafors Group l Part of Investment AB Latour https://www.linkedin.com/in/ida-saalman-2448321b/
172 Hele Jonsson Telia. Vice President, Head of Legal Technology https://www.linkedin.com/in/helejonsson/
173 Jacob Johnsson Legora, Senior Engagement Lead – Northern Europe https://www.linkedin.com/in/jacob-johnsson-534a08113/
174 Anna Ekström NielsenIQ, Managing Director Nordics https://www.linkedin.com/in/annaorehag/
175 Anna Pehrsson Managing Director (VD) för AFRY Management consulting AB https://www.linkedin.com/in/annabertilson/
176 Cecilie Moxheim CEO, Mediafy AB https://www.linkedin.com/in/cecilie-moxheim-6a16692a/
177 Hanna Kimblad Einarsson Head of Exhibitions at Pophouse Entertainment (ABBA The Museum and Avicii Experience) https://www.linkedin.com/in/hanna-einarsson/
178 Niklas Prager CEO SmartCella https://www.linkedin.com/in/niklas-prager-00255282/
179 Pontus Klenell CEO Aqua Nobel of Sweden AB https://www.linkedin.com/in/pontus-klenell-94a84512/
180 Anna Wallin Krasse Board member/Experienced C-level Executive/CEO https://www.linkedin.com/in/anna-wallin-krasse-84a682/
181 Annica Axelsson Board Member Lammhults Design Group AB https://www.linkedin.com/in/annicaaxelsson/
182 Elin Askfelt Board member and CEO https://www.linkedin.com/in/elin-askfelt-31a59b3/
183 Nina Gillsvik Global CMO Oddlygood https://www.linkedin.com/in/ninagillsvik/
184 Sofia Syrén NordicFeel Group, Chief Marketing and Assortment Officer https://www.linkedin.com/in/sofia-syr%C3%A9n-2b9b681a/
185 Dan Skånberg HR Business Partner & Head of Talent Acquisition, Orkla Foods Sverige https://www.linkedin.com/in/danskanberg/
186 Patrik Romberg Sr. Vice President Group Communications & Human Resources at Trelleborg Group https://www.linkedin.com/in/patrikrombergtrelleborg/
187 Mila Javander Asplund Head of Technology at Telenor Tower Sweden https://www.linkedin.com/in/mila-javander-asplund-a764b4/
188 Tobias Dahlgren Vice President, Global Business Development – Medical Solutions Nolato https://www.linkedin.com/in/tobiasdahlgren/
189 Christina Skodra Pettersson VD Expisoft https://www.linkedin.com/in/christina-s-7286691/
190 Märta Jansdotter Aguirre Vd, Gröna Gårdar https://www.linkedin.com/in/m%C3%A4rta-jansdotter-aguirre-1a000628/
191 Sara Kimell CEO Forefront Consulting AB https://www.linkedin.com/in/sara-kimell-078671
192 Ulrica Hedman Vd för Fastighetsbyrån https://www.linkedin.com/in/ulrica-hedman-%E2%99%A6%EF%B8%8F-18531347/
193 Johannes Kjellgren CEO at WEMO Automation AB, Värnamo https://www.linkedin.com/in/johanneskjellgren/
194 Magnus Jarlegren President Autoliv Europe https://www.linkedin.com/in/magnusjarlegren78/
195 Nils Karlsson Leader and Board member in several companies https://www.linkedin.com/in/ncarlsson/
196 Jenny Zeng Online Director Åhlens https://www.linkedin.com/in/jenny-zeng-53988512/
197 Josefin Bona Group Transformation at Ericsson https://www.linkedin.com/in/josefinbona/
198 Linn Hallberg Saab, Legal Counsel https://www.linkedin.com/in/lhallberg
199 Daniel Forsström Investment Manager at Stena Adactum https://www.linkedin.com/in/danielforsstr%C3%B6m/
200 Helena Erlingsjö HR Direktör på Lidl Sverige HTTPS://linkedin.com/in/helena-erlingsjö-4bb0b446
201 Petra Ålund Head of Group Human Resources, SEB https://www.linkedin.com/in/petraalund/

Ulrica, Märta, Nina, Martin och Christina. 

 

 

202 Susanna Edler People Director, Vend https://www.linkedin.com/in/susannaedler
203 Charlotta Lundberg Fortnox AB, Chief Delivery Officer https://www.linkedin.com/in/charlotta-lundberg-99017b?trk=hp-identity-photo
204 Elsa Nilson Hurtig Executive Director  Roots After Ruin https://www.linkedin.com/in/elsanilsonhurtig
205 Filip Alderin Global Process Development Manager Source-to-Pay, IKEA, Malmö https://se.linkedin.com/in/filipalderin
206 Jens Håkansta Director, Head of Channels / Kanalchef TV4 https://www.linkedin.com/in/jenshakansta/
207 Anna Wallenberg CEO Reitan Convenience Sweden https://www.linkedin.com/in/anna-wallenberg-%E2%99%A6%EF%B8%8F-58929735/
208 Nicke Rydgren broviken, Business Area Lead – Samhällsbyggnad https://www.linkedin.com/in/nicke-rydgren-62a7b58/
209 Johannes Ivarsson Chief Operating Officer at HETCH, Helsingborg https://www.linkedin.com/in/johannesivarsson/
210 Anna Lindh Grundare och Generalsekreterare Right By Me https://se.linkedin.com/in/infoannalindh
211 Bodil Ericsson Torp CEO Storytel Group https://www.linkedin.com/in/bodil-eriksson-torp-5813b835/
212 Lina Dahlander Bolt, Country Manager https://www.linkedin.com/in/lina-dahlander-a53512b6/
213 Mikaela Rinaldo Country Manager hos Paulig (Santa Maria) https://www.linkedin.com/in/mikaela-rinaldo-sweden/
214 Monica Fagraeus Lundström Lylli, General Manager and Co-Founder https://www.linkedin.com/in/monica-fagraeus-lundström-90726465/
215 Yvonne Magnusson-Norling Top 100 Retail Expert RETHINK Retail and Board member https://www.linkedin.com/in/yvonnemagnusson/
216 Edward Ringborg CEO at Diwo https://se.linkedin.com/in/edwardringborg
217 Erik Frick CEO at PainDrainer, Malmö https://www.linkedin.com/in/erik-frick/
218 Filip Thunell CEO & Founder, TNL Advisory https://www.linkedin.com/in/filipthunell1/
219 Hannes Hasselrot Vd för NK https://www.linkedin.com/in/hannes-hasselrot-a72bb632/
220 Peter Lindvall VD Länsförsäkringar Kalmar län https://www.linkedin.com/in/peter-lindvall-a4876248/
221 Rickard Lindwall 4HIM&HER Country Manager Nordics https://www.linkedin.com/in/rickard-lindwall/
222 Camilla Cederquist Head of Sustainability Programs and Circular Business Development Atea ASA https://www.linkedin.com/in/camillacederquist/
223 Anki Stafwerfeldt Konsult/Grundare HOME of Recruitment https://www.linkedin.com/in/astafwerfeldt/
224 Katharina Widing Product Manager Vattenfall https://www.linkedin.com/in/katharina-widing-52239824/
225 Katarina Lundqvist B3 Consulting Group https://www.linkedin.com/in/katarina-carlen-lundqvist/
226 Katarina Tranäng NestAI https://se.linkedin.com/in/katarinatranang
227 Pia Kumlin Country Head Sweden and Nordics Universal-Investment https://www.linkedin.com/in/pia-kumlin-7910211
228 Fredrik Lycke Investment Director M&A, Latour https://www.linkedin.com/in/fredrik-lycke-932430/
229 Christian Haeger Procurement manager at OKQ8 Scandinavia https://www.linkedin.com/in/christian-haeger-4592b61/
230 Erik Westman Tetra Pak, Director Global Procurement Polymers https://www.linkedin.com/in/erik-westman-bbb72b/
231 Kristina Sahle Chief Governance Officer, SRS https://www.linkedin.com/in/kristinasahle/
232 Henrik Eidvall Director of Distributor Markets Southeast Asia, Arla Foods https://www.linkedin.com/in/hbjorkqvist/
233 Johan Ottosson Divisional Director Welbeck Health Partners https://se.linkedin.com/in/johanottosson
234 Jesper Johansson Chief Commercial Officer – Soltech Home https://no.linkedin.com/in/jesper-johansson-16553420
235 Madelene Törnblom CEO & FOUNDER  Maya Delorez https://www.linkedin.com/in/madelene-t%C3%B6rnblom-0a7664138/
236 Jonathan Frisk Founder  Family Meal Nordic AB, Ängelholm https://www.linkedin.com/in/friskjonathan/
237 Oscar Rundqvist Co-founder and CEO eComID https://www.linkedin.com/in/oscarrundqvist/
238 Erika Göransson VP R&D Handheld Solutions at Teledyne FLIR https://www.linkedin.com/in/erika-g%C3%B6ransson-%E2%99%A6%EF%B8%8F-416555/
239 Malin Wiklander COO, Syster P https://www.linkedin.com/in/malin-wiklander
240 Lars Gustafsson Scania Group, Senior Vice President, Head of Solutions Management https://www.linkedin.com/in/lars-gustafsson-531552b/
241 Anna Wikland Google, Managing Director Nordics https://www.linkedin.com/in/annawikland/
242 Katri Junna CEO, Netlight Consulting AB https://www.linkedin.com/in/katrijunna/
243 Lina Florwald Managing Director Benelux Alfa Laval Benelux https://www.linkedin.com/in/lina-florwald-1850336/
244 Malin Blomberg Chief Executive Officer Zimply https://www.linkedin.com/in/malinlandberg/
245 Sana Alajmovic Enzymatica, Vd https://www.linkedin.com/in/sanaalajmovic/
246 Andreas Franke Founder Telgea https://www.linkedin.com/in/andreasfranke/
247 Jacob Schaldemose Peterson Co-founder and CEO på Curve https://www.linkedin.com/in/jacobschaldemosepeterson/
248 Linus Lemark Koncernchef Boxon https://www.linkedin.com/in/linus-lemark-6066233/

Katri, Peter, Lina och Hannes är samtliga duktiga ledare i olika branscher. 

249 Magnus Agervald Group CEO at Keyto Group https://www.linkedin.com/in/magnus-agervald-83730b/
250 Patrick Höijer Group CEO at Foxway https://www.linkedin.com/in/patrick-h%C3%B6ijer-a30b5a/
251 Per Granstrand Managing Director CLAR https://www.linkedin.com/in/pergranstrand/
252 Robert Kastell Managing Director på Haugen -Gruppen AB Sweden https://www.linkedin.com/in/robert-kastell-3b84784/
253 Victor Lindh TALURIT – The Original Mechanical Splicing System, CEO https://www.linkedin.com/in/victor-lindh-31017889/
254 Anders Edström Solution Train Engineer Autonomous Solutions TRATON GROUP https://www.linkedin.com/in/anders-edstr%C3%B6m-%F0%9F%9A%80-8107444/
255 Susanne Najafi Investor, Founding Partner BackingMinds VC https://www.linkedin.com/in/susannenajafi/
256 Filip Askviken Chair of the Board of Directors, Stealth https://se.linkedin.com/in/filipaskviken

Bild

257 Sam Wallentin Swedbank, Head of ICT Risk & Operational Resilience, Group Operational Risk https://www.linkedin.com/in/samwallentin/
258 Annika Thoresson Innovation and AI at Sveriges Riksbank https://www.linkedin.com/in/annika-thoresson-7949401
259 Catrine Rhenberg Managing Partner – Co-Head of Strategic Payments NURABAL, Spain https://www.linkedin.com/in/catrine-rhenberg/
260 Viktor Stenvall King, Strategy Manager (London) https://www.linkedin.com/in/viktor-stenvall-951083142/
261 Linn Alfredsson  Tech Lawyer & Strategic Consultant –  LA Legal https://se.linkedin.com/in/linn-alfredsson-50208861
262 Nicole Andersson Advisor at BENDIG ADVISORY https://www.linkedin.com/in/nicoleandersson
263 Rebecca Kuhl Management Consulting Analyst Healthcare Accenture · https://www.linkedin.com/in/rebecca-kuhl-599504260/
264 Ulrika Giers Senior Advisor & Boardmember, Growthulting AB https://se.linkedin.com/in/ulrika-giers-60933a
265 Caroline Halfvarson Bolagsjurist  Axfood https://www.linkedin.com/in/caroline-halfvarson-638663109/
266 Charlotte Roumeliotis VP & Business Area General Counsel Sandvik Rock Processing Solutions https://www.linkedin.com/in/charlotte-roumeliotis-38a07515/
267 Tove Skärblom Partner, Setterwalls advokatbyrå https://www.linkedin.com/in/tove-sk%C3%A4rblom-1636152a/
268 Emilia Rieschel Engineer Software Engineer Scila https://www.linkedin.com/in/emilia-rieschel/
269 Erik Eliasson Permobil, Director IT Services Americas. Nashville, Tennessee, USA https://www.linkedin.com/in/eliassonerik/
270 Clarissa Dackberg Investment Director at Cubera Private Equity https://www.linkedin.com/in/clarissa-dackberg-8262b535/

271 Ellinor Wargenbrant Vice President, Client Relations & Capital Raising at EQT Group https://www.linkedin.com/in/ellinorwargenbrant/
272 Karolina Linevik JPMorganChase, Commercial & Investment Bank – Commercial Banking – US Mid Atlantic Region https://www.linkedin.com/in/linevik/
273 Sofia Wadell Investment Associate, Altor Equity Partners https://www.linkedin.com/in/sofia-wadell/
274 Erik Pedersen Governmental Relations Manager SSAB · https://www.linkedin.com/in/erik-pedersen-79623529/
275 Anna Andersson Head of Delivery – Eliq AB https://se.linkedin.com/in/annaanderssonka
276 Karolina Schlyter Deputy Director, EU Affairs/General Affairs Council at the Prime Minister’s Office https://www.linkedin.com/in/karolina-schlyter-58056867/
277 Sara Röste Head of Google Cloud Marketing Nordics at Google https://www.linkedin.com/in/sara-r%C3%B6ste-00518b33/
278 Pernilla Ahlm Stora Enso Head of Business Expansion, Central & Northern Europe https://www.linkedin.com/in/pernillaahlm/
279 Andreas Fridell Head of Commercial, Visma HRM Sverige AB https://www.linkedin.com/in/andreas-fridell-0857a766/
280 John Sparrefors Senior Director & Client Partner, Capgemini https://se.linkedin.com/in/sparrefors
281 Ludvig Tranell M&A at Vattenfall https://www.linkedin.com/in/ludvig-tranell-a03049135/
282 Anette Larsson Founder and Managing Director NORTH , United States http://linkedin.com/in/anette-larsson-3a785a5
283 Fredrik Östgren CEO & Co-founder , Hubert https://www.linkedin.com/in/fredrik-%C3%B6stgren-60a262
284 Julia Larsson Lead Data Scientist Aiviq https://www.linkedin.com/in/julialarssons/
285 Isabelle Blomqvist Head of Strategy and Sustainability at Scandic Hotels https://www.linkedin.com/in/isabelle-elmqvist-fd-blomqvist-822b114b/
286 Lena Hellman Senior Group Legal Counsel – Global Dispute Resolution at Ericsson https://www.linkedin.com/in/lena-hellman-a5960625/
287 Klevia Stensö de Marie Strategic Partnerships Manager at Zettle by PayPal https://www.linkedin.com/in/kleviakumbaro/
288 Erika Hombert Black Elephant, Founder https://www.linkedin.com/in/erikahombert/
289 Angelica Fihn Kultur- och fritidschef Höganäs Kommun https://www.linkedin.com/in/angelica-fihn-63780a24/
290 Anna Ekdahl Ramboll, Market Director Energy Intensive Industries – Energy Transition https://www.linkedin.com/in/anna-ekdahl/
291 Christoffer Malmer CFO and member of the Group Executive Committee of SEB. https://se.linkedin.com/in/christoffer-malmer-87aa4165
292 Christoffer Eliasson Accenture, Director Technology Strategy https://dk.linkedin.com/pub/christoffer-eliasson/3a/146/b53
293 Erik Jarnsjö 3 Friends Glass – International Commercial Director & Country Manager Sverige https://www.linkedin.com/in/erik-jarnsj%C3%B6-18b254/
294 Andreas Rejnus Country Manager Viatris Sweden på Viatris https://www.linkedin.com/in/andreas-rejnus-545a703/
295 Johanna Arvidsson Senior Legal Counsel  VOLVO INFORMATION TECHNOLOGY AB https://www.linkedin.com/in/johanna-arvidsson-97704731/
296 Christine Johansson International Business Development https://www.linkedin.com/in/christine-johansson-hedengren-5065408/
297 Maria Redin President and CEO at Modern Times Group MTG AB https://www.linkedin.com/in/maria-redin-76ba89/
298 Emanuelle Alm Head Group Strategy at UBS https://www.linkedin.com/in/emanuellealm/
299 Charlotte Törnberg General Counsel at Dustin Group https://www.linkedin.com/in/charlottetornberg/
300 Madelene Hagman Öresundskraft, Commercial Director https://www.linkedin.com/in/madelenehagman

301 Jesper Börjesson Head of Rejlers Play & Inspirational Learning https://www.linkedin.com/in/jesper-b%C3%B6rjesson-b328235/
302 Nancy Yussef Hair Cut Gotland https://www.foretagarna.se/kampanjer/jobbskaparna/mot-jobbskaparna/haircut-gotland/
303 Per Ol-Ers Engineer – experience from Growth, Tech, HR and Talent https://www.linkedin.com/in/perolers/
304 Nayanika Bhalla Industrifonden, Investment Associate https://www.linkedin.com/in/nayanikabhalla/
305 Klara Adolphson Innovation Leadership Group & Våra barns klimat https://www.linkedin.com/in/klara-adolphson-3987823/
306 Annette Magnusson HR Director Citymail Sweden AB https://www.linkedin.com/in/annette-magnusson-5b29612b/
307 Elisabet Wachtelius Senior HR-konsult  Zoey https://www.linkedin.com/in/elisabet-wachtelius-40839117/
308 Maria Karlsson Sales Manager, LYKO https://www.linkedin.com/in/maria-karlsson-6b735421
309 Ulf Austin Cato Group CEO at SAYP https://www.linkedin.com/in/ulf-cato/
310 Fatime Nedzipovska HR & Communication Consultant https://se.linkedin.com/in/fatimenedzipovska
311 Susanne Bragée Ellevio SVP, People, Culture & Sustainability https://www.linkedin.com/in/susanne-brag%C3%A9e-80582023/
312 Kristina Hammerö VP Marketing, Arla Foods https://se.linkedin.com/in/kristina-hammerö-8856803a
313 Karin Hellgren OBOS, kommunikationschef https://www.linkedin.com/in/karinhellgren/
314 Cecilia Kleimert Program Specialist at Swedish Embassy in Nairobi, Somalia section https://www.linkedin.com/in/ceciliakleimert/
315 Anna Omstedt MedUniverse https://www.linkedin.com/in/anna-omstedt-670100/
316 Mikael Vetterskog Partner and Managing Director at Fårbo Mekaniska AB https://www.linkedin.com/in/mikael-vetterskog-2321ab1/
317 Mathias Svensson VD/Ägare på effektiv.se och ipool https://www.linkedin.com/in/mathiassvensson/
318 Miriam Ljungbeck E.ON, Project Portfolio Management Office Process Leader https://www.linkedin.com/in/miriamljungbeck/
319 Maja Vestin KONE, distriktschef, Västernorrland och Jämtland https://www.linkedin.com/in/majavestin/
320 Ariella Rotstein Gille Head of ICA ImpactX https://www.linkedin.com/in/ariella-rotstein-gille-015979/
321 Catrin Folkesson Rexel Sverige, Chief Digital, Marketing & Customer Experience Officer https://se.linkedin.com/in/catrinfolkesson
322 Anna Insley Market Area People and Culture Director at IKEA US RETAIL LLC https://www.linkedin.com/in/anna-insley-5854a32b/
323 Nina Falkstrand Traton Group R&D, Head of HR, Sweden https://www.linkedin.com/in/nina-falkstrand-15341b5/
324 Caroline Sjöblom Technical Director Svenska Fotbollförbundet https://se.linkedin.com/in/caroline-sjöblom-71689749
325 Therese Mattissson Head of Loyalty Program & Operations på Strawberry https://www.linkedin.com/in/therese-mattisson/
326 Gunnel Bildt Ankarcrona Associate Finance Director at Arla Foods https://www.linkedin.com/in/gunnelba/
327 Hanna Wallenberg Koncernutvecklingschef Luleå kommunföretag https://se.linkedin.com/in/hanna-wallenberg
328 Mathias Stendahl Gotlandsägg, Vd https://www.linkedin.com/in/mathiasstendahl/
329 Amanda Lundeteg CEO AllBright https://www.linkedin.com/in/amanda-lundeteg-98307a30/
330 Annica Hagen CEO Saint-Gobain Distribution Sweden https://www.linkedin.com/in/annica-hagen-52582b1/
331 Fredrika Wessman Moderator & Inspirational Speaker https://se.linkedin.com/in/fredrikawessman
332 Martina Flemström VD/Managing Director Mondelez Nordics https://www.linkedin.com/in/martina-flemstr%C3%B6m/
333 Susanna Francke Rodau CEO & Managing Partner Segulah Medical Acceleration https://www.linkedin.com/in/susannafranckerodau/
334 Andreas Schultz Managing Director ASSA ABLOY Entrance Systems Distribution AB https://se.linkedin.com/pub/andreas-schultz/36/973/a45
335 Gabriel Grelte CEO at Klippan Safety https://www.linkedin.com/in/grelte
336 Gustav Källén Group CEO Svefa https://se.linkedin.com/in/gustavkallen
337 Magnus Frennmark VD/Country Manager Oris Dental Sverige https://www.linkedin.com/in/magnus-frennmark-6a5b1a5/
338 Martin du Hane Group CEO Moment Group https://www.linkedin.com/in/martin-du-hane-425bb31/
339 Nicholas Németh CEO at Contura AB NIBE Group https://www.linkedin.com/in/nicholas-n%C3%A9meth-95325a4/
340 Per Källgården Safeland CEO & Board Member https://www.linkedin.com/in/perkallgarden/
341 Sofia Munkhammar VD på Best Western Strand Hotel Visby samt styrelsemedlem TEG, Länsförsäkringar https://www.linkedin.com/in/sofia-munkhammar-7117b126/

342 Mikael Näslund Board professional and Investor https://www.linkedin.com/in/mikael-n%C3%A4slund-a5a3401/
343 Daphne Jaeschke Frida, Nordics Market Director https://www.linkedin.com/in/daphne-jaeschke/
344 Ida Hedman Director Supply Chain Planning & Logistics  Seco Tools https://www.linkedin.com/in/ihedman/
345 Maria Lagerstam HR Direktör Ica Sverige https://www.linkedin.com/in/maria-lagerstam-0051b67/
346 Carl Esselin Vice President HR på Complete Vehicle, Volvo Group GTT https://www.linkedin.com/in/carl-esselin-7912665/
347 Marcus von Greyerz Försäljningsdirektör  Coop Sverige https://www.linkedin.com/in/marcusessesjo/
348 Sofie Struwe Senior Vice President Chief Commercial Officer SJ AB http://linkedin.com/in/sofiestruwe
349 Karl Orrling Founder Fairway Sustainability Partners http://www.linkedin.com/in/karlorrling/
350 Klara Eiritz CFO Elekta https://www.linkedin.com/in/klara-eiritz-43299b3/
351 Martina Ronquist Regionchef Revision, Partner, Auktoriserad revisor på Grant Thornton http://linkedin.com/in/martina-ronquist-b3300a61
352 Evalena Falck Scania Group, Vice President, Head of Strategic Account Management https://www.linkedin.com/in/evalena-falck-8843b917/
353 Victoria Strand President, SSC – Swedish Space Corporation https://www.linkedin.com/in/victoria-strand-%E2%99%A6%EF%B8%8F-493127/
354 Johan Hansson VD för Pure Water Scandinavia AB https://www.linkedin.com/in/johan-hansson-3a5a206a/
355 Jonas Magnusson CEO  HL Display https://www.linkedin.com/in/jonas-magnusson-411912/
356 Gustaf Holming Alstom, Director Engineering Central & Northern Europe https://se.linkedin.com/in/gustaf-holming-62758a18
357 Charlotte Runius Entrepreneur & Investor https://www.linkedin.com/in/crunius/
358 Henrik Björklund Global Head of New Market Expansion  H&M Group http://linkedin.com/in/bjorklundhenrik
359 Carola Lundell Executive Vice President KICKS Group https://www.linkedin.com/in/carola-lundell-557929/
360 Christian Sundgren Managing Director (Acting)  Vimla https://www.linkedin.com/in/christian-sundgren-4b4104
361 Abdiaziz Musse Investment Banking Analyst at Bank of America Merrill Lynch https://www.linkedin.com/in/abdiazizmusse/
362 Åsa Dammert CHRO Avanza https://www.linkedin.com/in/%C3%A5sa-dammert-8518045/
363 Emil Zander Vice President, Real Estate and Expansion – Asia Pacific PVH Corp. https://sg.linkedin.com/in/emilzander
364 Niklas Bragée TNG and ToFindOut AB https://www.linkedin.com/in/niklas-brag%C3%A9e-23b5871/
365 Jean-Adrien Develet CPAC Systems AB,  Director of Business Development Industrial Segment https://se.linkedin.com/in/jadevelet
366 Jasmine Afshari Quizrr,  Impact & Client Experience Lead https://www.linkedin.com/in/jasmine-afshari-69867911a/
367 Sara Larsson CEO, Northfork https://www.linkedin.com/in/saracamillalarsson/
368 Virpal Singh CEO and Founder at DigitalTolk https://www.linkedin.com/in/virpals/
369 Hanna Hallin Chief Sustainability Officer Saint-Gobain Distribution Sweden AB https://www.linkedin.com/in/hannahallin/
370 Christina Öberg Styrelseordförande, Nordic Academy of Management, FEKIS Föreningsråd; Styrelseledamot, Läromedelsförfattarna, Microdata, CTF https://www.linkedin.com/in/christina-%C3%B6berg-11948812/
371 Clara Ramshage Strategy & Operations Manager, Google https://www.linkedin.com/in/clara-ramshage/
372 Jonathan Eng Stensson VP Strategy at Husqvarna Group https://www.linkedin.com/in/jengstensson/
373 Frida Källström Head of regulatory affairs  Holmen AB https://www.linkedin.com/in/frida-k%C3%A4llstr%C3%B6m-455b9420/
374 Linnea Lindberg Stadsjurist Göteborgs Stad http://linkedin.com/in/linnea-lindberg-14901871
375 Karin Andersson Senior Account Director AXS https://www.linkedin.com/in/kaandersson/
376 Åsa Agervald Business Unit Manager at AFRY, Thermal & Renewables https://www.linkedin.com/in/%C3%A5sa-agervald-aa491039/
377 Anna Rydén Barncancerfonden, Business Development Manager https://www.linkedin.com/in/anna-ryd%C3%A9n-906a2615a/
378 Markus Munck af Rosenschöld NIELY Consulting https://www.linkedin.com/in/markus-munck-af-rosensch%C3%B6ld-521478/
379 Andreas Zartmann Digitalroute, CEO https://www.linkedin.com/in/andreas-zartmann-9b79874/
380 Linn Ekberg Tendering Engineer Schneider Electric https://www.linkedin.com/in/linn-ekberg-532149180/
381 Anders Kyhlstedt Booli, Chef Strategi (Co-founder) https://www.linkedin.com/in/kyhlstedt/
382 Olivia Lindelöf Head of Communications, Niam https://www.linkedin.com/in/olivia-lindel%C3%B6f-4b1555b7/
383 Henrik Järleskog Co-Founder & Managing Director Europe Lead with AI https://www.linkedin.com/in/henrik-jarleskog-246294
384 Amanda Hultman Freda https://www.linkedin.com/in/amandahultman/
385 Kristian Nihlberg Medical Adviser Respiratory AstraZeneca, Lund https://www.linkedin.com/in/kristian-nihlberg-6b453b2a/
386 Carolina Lindholm State Secretary Regeringskansliet, Finansdepartementet https://www.linkedin.com/in/carolina-lindholm-734484127/
387 Fanny Wahlström PhD Candidate – Transformative Innovation  Designvetenskaper, LTH, Lunds universitet https://se.linkedin.com/in/fanny-wahlström-8652484a
388 Adam van Ommen Larsson Managing Director, Head of Fund Operations MGX https://www.linkedin.com/in/adam-van-ommen-larsson-9ba8a71/
389 Johan Söör Group CEO of First Camp https://www.linkedin.com/in/johan-söör-102259/
390 Torbjörn Bäck Chief Executive Officer Echandia https://www.linkedin.com/in/torbjornback/
391 Magnus Sahlholm Head of Group Strategy Volvo Group https://www.linkedin.com/in/magnus-sahlholm-169532/
392 Olof Sundström Managing Director and Partner at Boston Consulting Group (BCG) https://www.linkedin.com/in/olofsundstrom/
393 Simon Olson Founder and CEO, TOGY https://se.linkedin.com/in/simonolson
394 Lonis Hamaili VP of Growth at Próspera, Honduras https://www.linkedin.com/in/loniss/
395 Markus Pregmark Head of HR Estrella https://www.linkedin.com/in/markus-pregmark-464a7414/
396 Teresa Walterfeldt Nordea, Expert Business Developer https://www.linkedin.com/in/teresa-walterfeldt-8541151/
397 David Thunmarker Co-founder & CEO, Impulso https://www.linkedin.com/in/davidthunmarker/
398 Julia Jansson Nordin Strategy Manager Swedbank https://se.linkedin.com/in/julia-jansson-nordin-5628498b
399 Lena Smith HR Director Rexel Sverige AB https://www.linkedin.com/in/lena-smith-a941222/
400 Tim Paradis Skäremo HR Manager Sweden & Norway Fitness24Seven https://www.linkedin.com/in/timparadis/

401 Pär Lundberg AFRY, Senior Vice President and Head of Segment Defense https://www.linkedin.com/in/parlundberg/
402 Filip Wiqvist CEO Bruce Studios https://www.linkedin.com/in/filipwiqvist/
403 Maria Lethin Chief Business Officer/ Owner at Skillway AB https://www.linkedin.com/in/marialethin/
404 Therese Lunden Director of Human Resources, Camfil Svenska AB https://www.linkedin.com/in/therese-lund%C3%A9n-511a5427/
405 Anna Gulliksen Global Head of Talent Acquisition & Employer brand  Tieto https://www.linkedin.com/in/anna-gulliksen-9253562/
406 Andreas Broqvist IKEA , Assistant to Managing Director Range https://www.linkedin.com/in/andreas-broqvist-1a113117/
407 Aida Oghabi Roth CEO and Founder, Wayve Media Agency https://www.linkedin.com/in/aida-oghabi-roth/
408 Ellinor Eineren vd Agricam https://www.linkedin.com/in/ellinoreineren/
409 Erica Åberg General Manager, Radisson Collection Strand Hotel https://www.linkedin.com/in/erica-%C3%A5berg-9589312a/
410 Evelina Mikaelson CEO at Linnaeus University Development AB , Kalmar https://www.linkedin.com/in/evelinamikaelson
411 Evelina Ögren  CEO Evidensia Djursjukvård https://www.linkedin.com/in/evelina-ogren-24576828/
412 Nawres Caman Javvi Growth Partnerz https://www.linkedin.com/in/nawrescaman
413 Sara Lewerentz Regiondirektör på Region Jämtland Härjedalen https://www.linkedin.com/in/sara-lewerentz-01769413/
414 Åsa Tillberg Widell National Director/Generalsekreterare UNHCR https://www.linkedin.com/in/%C3%A5sa-tillberg-widell-b86776106/
415 Andreas Hatzigeorgiou CEO https://www.linkedin.com/in/hatzigeorgiou
416 Johan Dyrendahl vd Prime Weber Shandwick https://www.linkedin.com/in/johan-dyrendahl-96140a/
417 Lars-Gunnar Nilsson CEO & President på PanLink AB https://se.linkedin.com/in/larsgunnarnilsson
418 Malin Rönnmark Byråchef OTW https://se.linkedin.com/in/malinronnmark
419 Anna Björnram Senior Brand Manager Alvedon, Haleon https://www.linkedin.com/in/annabjornram/
420 Sara Vincenti Head of Brand & Concept, Cloetta https://www.linkedin.com/in/sarapetrinivincenti/
421 David Bustos FOLKSAM – Avdelningschef Optimering och Analys inom Försäljning och Kundupplevelse https://www.linkedin.com/in/dbustos/
422 Martin Ilievski AI & Data Enablement Lead – Consultant Epiroc https://www.linkedin.com/in/martinilievski/
423 Nikki Seretis Chief Marketing Officer, STRONGER https://www.linkedin.com/in/nikkiseretis
424 Sandra Miller Kinge CMO Cirkus Venues AB https://www.linkedin.com/in/sandramillerkinge/
425 Malin Ingman Wettler Workplace Strategy Manager at Vasakronan https://se.linkedin.com/pub/malin-ingman-wettler/36/17a/363
426 Johan Holmberg Senior Manager AWS Market Development Nordics and NL  Accenture https://www.linkedin.com/in/johanholmberg/
427 Jessica Liljestrand Hellström Swedbank, Management & Strategic Advisor, Channel Intelligence & Performance https://www.linkedin.com/in/jessicaliljestrandhellstrom/
428 Jessica Nylander Logistikchef, Ortivus https://www.linkedin.com/in/jessica-nylander-164a491/
429 Mattias Munter Head of Public and Regulatory Affairs/Pensionsekonom på Skandia https://www.linkedin.com/in/mattiasmunter/
430 Lilian Dangerfield Chief People Officer Sirocco Group https://www.linkedin.com/in/lilian-dangerfield/
431 Maria Pettersson HR-partner  Micasa Fastigheter https://www.linkedin.com/in/mariapettersson/
432 Maria Sigfridson Head of People & Culture/Delägare på RO-Gruppen AB https://www.linkedin.com/in/maria-sigfridson-b7420213/
433 Sandra Solomon Director of HR at Sheraton Stockholm Hotel https://se.linkedin.com/in/solomonsandra/sv
434 Ulla Böhme Associate Director , Amadeus https://www.linkedin.com/in/ulla-boehme-b9333a3/
435 Anna Skärdin Business Area Manager ERP at Elvenite https://www.linkedin.com/in/annaskardin/
436 Hanna Banica Duni Group, Chief Officer Business Area Dining Solutions https://www.linkedin.com/in/hanna-banica-73455931/
437 Stina Mimer Senior Service Leader EMEA at Tesla https://www.linkedin.com/in/stina-mimer-0b305a2/
438 Viktoria Jacobsson IFS Director of Project Operations – R&D Service Applications https://www.linkedin.com/in/viktoriajacobsson/
439 Emmelie Johansson Marknads- och försäljningschef  Granit Funktion & Förvaring AB https://linkedin.com/in/emmelie-johansson-26a4a23
440 Tove Iggström SEB Offering Manager, Strategy & Offering https://www.linkedin.com/in/toveiggstrom
441 Alexandra Björk Founder & CEO Aagency by Alex https://www.linkedin.com/in/alexandra-bj%C3%B6rk-65688aa/
442 Anna-Carin Alderin The Rework: 4 Day Week Sverige https://www.linkedin.com/in/annacarinalderin/
443 Hedda Båverud Olsson Co-founder & CEO at Lassie https://se.linkedin.com/pub/hedda-b%C3%A5verud-olsson/25/988/377
444 Lars Fins Yobedoo, Grundare och delägare https://www.linkedin.com/in/larsfins
445 Frida Grenås Singular Society https://www.linkedin.com/in/frida-gren%C3%A5s-43894743/
446 James Rutland CFO at Electra https://www.linkedin.com/in/james-rutland-47122210/
447 Sara Eklund GTM & Growth Leader Vire, Helsingfors https://www.linkedin.com/in/eklundsara
448 Sofia Svanholt Senior Strategic Client Executive, Microsoft AB https://www.linkedin.com/in/sofia-svanholt-6b56281/
449 Sten Schwalbe Flora Food Group, Country Manager Nordic & Baltic https://se.linkedin.com/in/sten-schwalbe-87b536
450 Annie Lidesjö NTM AB, COO/Operativ chef https://www.linkedin.com/in/anniestahl/
451 Keivan Cherloo COO, Seafire AB https://www.linkedin.com/in/keivan-cherloo
452 Ludwig Granswed Baat COO Bengt Dahlgren https://www.linkedin.com/in/ludwig-granswed-baat-5850621a/
453 Cecilia Clausen Managing Director Differ Technology https://www.linkedin.com/in/cecilia-clausen-borg-%E2%99%A0%EF%B8%8F-387bb62b/
454 Edit Wallin CEO Bitio Development https://www.linkedin.com/in/edit-wallin-85496844/
455 Johanna Hjärne Managing Director   Phoenix Contact https://www.linkedin.com/profile/view?id=AAMAABG3h10BDUm5nEmiDtiWp06HnK5zDzj_2Wc&trk=hp-identity-name
456 Kristina Grinell Prowash Sverige AB http://linkedin.com/in/kristina-grinell
457 Linda Hellström CEO  Sift Lab https://www.linkedin.com/in/linda-hellstr%C3%B6m-9ba01b2/
458 Maria Bryngelsson Managing Director, Accenture Strategy & Consulting Supply Chain & Operations https://se.linkedin.com/in/maria-bryngelsson-8367463
459 Natalie Colliander Country Business Manager Sweden Danoffice IT Danmark https://www.linkedin.com/in/nataliecolliander
460 Veronica Bernhardsson Head of Vimla https://www.linkedin.com/in/veronicabernhardsson/
461 Vibeke Gyllenram Chief Executive Officer, AGES Industri https://www.linkedin.com/in/vibeke-gyllenram-%E2%99%A6%EF%B8%8F-0bbab53/
462 Alexander Holsner VD på Växthuset Linds AB https://www.linkedin.com/in/alexander-holsner-00913a133/
463 Alexander Larsson Group Chief Executive Officer Safe Monitoring Group https://www.linkedin.com/in/alexander-larsson-41b8a243/
464 Anders Ringstedt CEO Klingit https://se.linkedin.com/in/andersringstedt
465 Andreas Boo CEO at Allicon AB https://se.linkedin.com/in/andreas-boo-9a66643
466 Andreas Svenungsson President Volvo Defense – SVP på Volvo Trucks https://www.linkedin.com/in/andreassvenungsson/
467 Daniel Juhlin CEO at B3 Consulting Group https://www.linkedin.com/in/daniel-juhlin-8a11b5/
468 David Öberg Managing Director (VD) at Hyre Sweden https://www.linkedin.com/in/dvoberg/
469 Fredrik Lundberg CEO Waystream Group https://www.linkedin.com/in/fredrik-lundberg-ba8562b/
470 Johan Lingefjärd CEO at Polfärskt https://se.linkedin.com/in/lingefjard
471 Johan Lundberg Founder and CEO  RE:FI STHLM https://www.linkedin.com/in/johan-lundberg-458966/
472 Marcus Lind Managing Director Sweden at Monster Energy https://www.linkedin.com/in/marcusjlind
473 Mats Röjdmark CEO Billecta https://www.linkedin.com/in/mats-r%C3%B6jdmark/
474 Robert Vetander JM Supply AB http://linkedin.com/in/robert-vetander-a9903435
475 Sebastian Kamieniarczyk General Manager – Profilhotels Copenhagen Plaza Ligula Hospitality Group Denmark https://www.linkedin.com/in/sebastiankamien/
476 Camilla Annerling Barck Head of Sustainability på Polygon Group https://www.linkedin.com/in/camilla-annerling-barck-0a424121/
477 Karolina Sjödahl Head of e-commerce Nuvoo Sverige http://linkedin.com/in/karolina-sjödahl-b1565651
478 Elin Westin Director of Brand & Communications, Sweden Sodexo https://www.linkedin.com/in/elinwestin/
479 Elin Köhlberg Partner och managementkonsult  Governo https://www.linkedin.com/in/elin-k%C3%B6hlberg-90505a24/
480 Triin Öun Tieto, Business Strategy Lead https://www.linkedin.com/in/triin-%C3%B6un-687a7011b/
481 Casper Svensson Strategy Manager Ahlsell Group https://www.linkedin.com/in/casper-svensson-81100a127
482 Martin Lindkvist CFO and Chief Strategy Officer, Mio AB https://www.linkedin.com/in/martin-lindkvist-73718583/
483 Per Wennström Head of Public Sector, Management Consulting at KPMG Sweden https://www.linkedin.com/in/pwennstrom/
484 Agnes Lindfors Legal Counsel at Soundtrack https://www.linkedin.com/in/agnescarlsson/
485 Martina Persson Hollsten Group Ethics & Compliance Officer på Boliden https://www.linkedin.com/in/martinaperssonhollsten/
486 Rita Wollesjö Head of Legal Team, Fondia https://www.linkedin.com/in/rita-wollesj%C3%B6-gustafsson-a680511/
487 Daniel Keyvanpour Microsoft, Account Executive, Barcelona, https://www.linkedin.com/in/danielkeyvanpour/
488 Zina Svärling Shareef EY, Technology Risk Consultant https://www.linkedin.com/in/zinasvarlingshareef/
489 Maria Andersson CDO at Ahlsell Group https://www.linkedin.com/in/maria-andersson-3442031/
490 Niklas Holberg Co-Founder & CEO Riverfield Invest AB https://www.linkedin.com/in/niklas-holberg-642b9729/
491 Maria Nilsson Executive Vice President Communication & Public Relations at Arjo https://www.linkedin.com/in/maria-nilsson-86115039/
492 Pia Lindhe Head of Communication ICA Sverige AB https://www.linkedin.com/in/pialindhe/
493 Sara Klingenborg Executive Vice President and Head of Human Resources at AFRY https://www.linkedin.com/in/sara-klingenborg-a27244/
494 Erika Lundholm Fröjd Chef Försäkringsstrategi AB Söderberg & Partners https://www.linkedin.com/in/erika-lundholm-fr%C3%B6jd-05a406?trk=nav_responsive_tab_profile
495 Louise Hörnberg TransPerfect, Director Of Business Development https://www.linkedin.com/in/louise-hörnberg-47590380/
496 Radislava Djordjic Beiersdorf, Business Unit Head/Director, Derma & Healthcare, Nordics https://www.linkedin.com/in/radislava-djordjic-68044211b/
497 Andreas Cronsioe Avdelningschef Region- och Transmissionsnät, ONE Nordic AB https://www.linkedin.com/in/andreascronsioe
498 Erik Kvarmo Business Development Director Axis Communications https://www.linkedin.com/in/erik-kvarmo-9630488/
499 Farzad Farajian Contract Director på Coor https://www.linkedin.com/in/farzad-farajian-8b811b75/
500 Johan Tell Säkerhetschef för Skatteverket https://www.linkedin.com/in/johan-tell-820a89190/
501 Inge Sist ..Utan först bland många fantastiska. Och saknar du någon så ber du dem ansöka här https://4potentials.se/apply/

Ett tips! Vill ni skapa fler affärer eller rekrytera fler ledande stjärnor så adda alla ovanför på LinkedIn (det tar cirka 6-7 år att adda och träffa alla) eller så kan ni ta en genväg och kontakta 4potentials så löser vi er med ert nästa chefsrerkryteringsuppdrag. Vill ni komma med på nästa års lista. Fortsätt vara en ödmjuk, driven och jordnära ledare.