Den offentliga sektorn omfattar statens, kommunernas och regionernas verksamheter. Varje dag möter vi 1,6 miljoner magiska medarbetare inom ex vård och omsorg, utbildning, Försvarsmakten, kultur, infrastruktur, juridik & ordning samt alla olika verk mm – som är helt livsavgörande för att Sverige skall och kunna fortsätta att utvecklas
För många inom den här sektorn är det ”kall” att engagera sig för samhällets bästa. För oss på 4potentials är ni hjältar med alla era olika insatser.
Sedan i höstas har vi fått in rekommendationer och vi har premierat personer som utöver sin rollbeskrivning har skapat konkreta resultat för inte bara sin organisation utan för samhället i stort. Idag presenterar vi (se längre ned) 2025 års ledande Supertalanger inom offentlig sektor
Vi kommer även samtidigt passa på att hylla de organisationer inom offentlig sektor som just nu går bäst på talangmarknaden. Men vi lyfter också de generella utmaningar som finns kvar att lösa för att offentlig sektor skall bli nr 1 för talangerna.
Mycket går framåt inom många olika verksamheter. Intresset för att söka sig generellt till den offentliga sektorn har ökat +25 platser – men man har en stor utvecklingspotential vad det gäller att just rekrytera kompetens. Den offentliga sektorn påverkas tyvärr mycket negativt av lagen om offentlig upphandling (som inte alltid den bästa lösningen för att finna ex en chef till en kommun) och ibland präglas vissa organisationer av en rädsla av göra fel – i stället för att fokusera på att maximera potentialen.
Många talanger ser ibland inte ens dörren till den offentliga sektorn trots att de kan erbjuda mycket mer meningsfulla sysselsättningar. ”Varumärket att arbeta offentligt” har en enorm potential och inom flera organisationer är man väldigt långt fram inom Employer Branding.
I de fall där ex en kommun arbetat för att effektivisera rekryteringsprocessen och försöka var mer där talangerna är – där finns vinnarna!
Det finns flera duktiga statliga/kommunala företag, kommuner, organisationer som är bra på att attrahera, rekrytera samt utveckla och behålla kompetens. 4potentials har premierat de som går framåt på talangmarknaden.
Nedanstående organisationer visar på att det går att förändra den offentliga sektorn arbete inom HR, Talent och ledarskap på talangmarknaden. Ni är inspirerande exempel och gör ett fantastiskt arbete – enligt talangerna.
Top 10 och de som just nu är främst på att attrahera, rekrytera samt utveckla och behålla kompetens – enligt 7000 talanger – och som är inne i positiv trend på talangmarknaden är:
Top 10 mest talangfulla offentliga verksamheter 2025
1 Skatteverket
2 Åklagarmyndigheten
3 Vårgårda Kommun
4 Karolinska Universitetssjukhuset
5 Helsingborgs Stad
6 Stockholms Stad
7 Göteborgs Stad
8 Solna Kommun
9 Uppsala Kommun
10 Malmö Stad
-”Skatteverket är med sina tjänster och medarbetare extremt konsument- och företagsnära. De har verkligen förstått vad brukaren önskar och det genomsyras hela organisationen och det påverkar även talangernas bild av verksamheten. Åklagarmyndigheten är mycket populära bland juridisk kompetens. Vårgårda Kommun som erhöll förstaplatsen i Svenskt Näringslivs ranking över bästa företagsklimatet i Sverige är antagligen bäst på företagsklimatet – för att de är bra på talangmarknaden. Its all about People även i kommuner. Karolinska sticker ut som ett tydligt talangfullt alternativ och Helsingborgs Stad som alltid varit i toppen är även det 2025.
Stockholms Stad går framåt och det gör även Göteborgs Stad, Solna Kommun, Uppsala Kommun och Malmö Stad. Generellt har m a o de större kommunerna och regionerna mycket enklare att locka över talanger till sina verksamheter”, säger Fredrik Andersson, 4potentials
Inom offentlig sektor finns det över 1,6 miljoner medarbetare och idag lyfter vi tio ledande talanger inom offentlig sektor som skapat konkreta resultat, är uppskattade medarbetare/ledare och har en stor drivkraft samt är duktiga förändringsledare:
2025 års ledande Supertalanger inom offentlig sektor
1 CLAES NORDMARK, BODEN KOMMUNALRÅD
Kommunalråd i Boden sedan oktober 2018. Styrelseordförande i Norrbottens Kommuner, sammanslutningen av de 14 kommunerna i Norrbottens län, sedan 2020. Utsedd till Sveriges Bästa Förändringsledare 2024. Styrelseordförande i Boden Business Agency och Boden Business Park sedan 2019. Sedan 2021 är han styrelseledamot i Hanaholmen, kulturcentrum för Sverige och Finland, som arbetar för att utveckla samarbetet mellan länderna inom alla samhällsområden. F.d. politisk rådgivare till landsbygdsministern vid Näringsdepartementet. Utbildad i ledarskap genom arbete inom politik, frivilligorganisationer, Försvarsmakten, på Westander och på mitt tidigare arbete på Näringsdepartementet. Magisterexamen i statsvetenskap från Uppsala universitet. Claes driver inte bara Boden Kommun – han håller hela Norrlandsfönstret levande med en otrolig energi och ett jordnära ledarskap. Han har sett till att företag etablerar sig och skapat framtidstro i en hel region. När Socialdemokraterna får makten igen tror 4potentials att detta är ny minister. Kanske t o m en framtida Statsminister?
Läs mer här – https://www.linkedin.com/in/claesnordmark/
2 EMMA LENNARTSSON, REGIONDIREKTÖR REGION STOCKHOLM
Emma Lennartsson regiondirektör för Region Stockholm med en budget på 137 miljarder, ansvar för 47 000 medarbetare, 26 kommuner och 2,5 miljoner invånare. Extremt effektiv, utbildad på Handelshögskolan och mycket analytisk. Hon var statsminister Stefan Löfvens statssekreterare åren 2014 – 2017. Åren 2021 – 2022 var hon statsminister Magdalena Anderssons dito.
Har arbetat med att försöka sänka kostnaderna för stockholmarna och i Region Stockholm ökar förtroendet för vården mer än riksgenomsnittet. De har instiftat nytt kulturpris mm. Emma är en tydlig ledare som vågar ta tuffa beslut. Upplevs som glad, positiv, modig och möter alla med respekt och med stort intresse och försöker alltid lyssna. Arbetar för att stärka ledarskapet i regionen med ledarskapsutbildningar mm. Säger sig har lärt massor av egna kriser. Ja, denna insiktsfulla ödmjuka supertalang är kanske också ett framtida namn i en ny regering…??
Läs mer här: https://www.linkedin.com/in/emma-lennartsson-223b625/
3 KAROLINA SCHLYTER, DEPUTY DIRECTOR, EU AFFAIRS/GENERAL AFFAIRS COUNCIL AT THE PRIME MINISTER’S OFFICE
Under de senaste åren har Karolina bland annat arbetat som regeringens förhandlare i Bryssel för socialpolitiska frågor, jämställdhetsfrågor och grundläggande rättigheter. Hon förhandlade bl.a EUs så kallade lönetransparensdirektiv som kommer genomföras i Sverige i vår och innebär stora förändringar för många svenska företag.
Utöver detta ledde Karolina förhandlingarna om ovan frågor när Sverige våren 2023 var ordförande i Europeiska unionens råd. Det innebar att förhandla lagstiftning som krävde stöd från samtliga 27 medlemsstater. Hon och hennes team hade ett halvår på sig att bli klara och mot alla odds lyckades hon få alla länder att ställa sig bakom den nya lagstiftningen som innebar ökade befogenheter för motsvarande myndigheter som diskrimineringsombudsmannen inom EU:s medlemsstater.
Karolina flyttade hem från Bryssel hösten 2023 och har sedan dess arbetat på Socialdepartementet med FN-förhandlingar och prioriterade frågor i den globala kontexten. Det senaste året har hon varit projektledare för arbetet med den första globala ministerkonferensen om att bekämpa våld mot barn som Sverige och Colombia stod värdar för i Bogotá i november 2024. Konferensen kom med i Guiness rekordbok som den konferens om våld mot barn som haft flest deltagande länder. Drygt 100 länder deltog på konferensen.
Hon har stor glädje av att lätt kunna knyta kontakter och bygga nätverk. Hon har också nytta av att hon inte har svårt att fatta, ibland tuffa, beslut under tidspress. Utöver det har hon över tid blivit oerhört stresstålig, vilket underlättar på en arbetsplats med ständigt högt tempo. Hennes intresse för andra människor har gjort det lätt för henne att bygga kontakter. Möjligheten att fatta snabba beslut och hantera stress kommer från att ha arbetat under hög stress under lång tid.
Idag kan du ta det lugnt och njuta av en tredjeplats som 2025 års 3:e främsta offentliga talang.
Läs mer här: https://www.linkedin.com/in/karolina-schlyter-58056867/
4 ALEJANDRO FIRPO, VD, KOMMUNALS A-KASSA
Tillsammans med styrelse och ledning har Alejandro lett ett strukturellt förändringsarbete som landat i en helt ny ledningsorganisation i vilken roller tagits bort och nya ändamålsenliga ledningsroller skapats. Ännu viktigare är borttagandet av en hel yrkesgrupp som omvandlats till en ny roll i syfte att öka tydligheten i rollen och förbättra effektiviteten. Sammantaget har alla förändringar tydligt ökat effektiviteten och i delen som rör myndighetsutövning har handläggningstiden gått från 11 veckor 2023 till 5 veckor januari 2025.
I hans roll som VD vill han skapa förutsättningar för sina medarbetare, var och en expert på sitt område, att göra ett så bra jobb som möjligt. Han uppmuntrar alltid till förbättringsförslag och ser medarbetarna som organisationens viktigaste tillgång. Hans mångåriga erfarenhet inom ledning och styrning i den svenska förvaltningen har tydligt visat vilka fantastiska personer det finns som varje dag går till jobbet för att göra livet bättre för våra medborgare.
Alejandro har varit statssekreterare och även hunnit verka som jurist och politisk rådgivare. Alejandro är lite mer engagerad än alla andra. Han spås en lysande framtid som allt från VD, politiker till förändringsledare. Hans stora hjärta behövs i svenskt näringsliv och hans unika drive behövs i den politiska världen. Var han är varit gör han alltid en skillnad.
Läs mer här: https://www.linkedin.com/in/alejandro-firpo-80aa41131/
5 JOHAN TELL, SÄKERHETSCHEF SKATTEVERKET
Säkerhetsläget är det allvarligaste sedan andra världskriget och utvecklingen ser ibland dyster ut. I en tid som denna är det centralt att vårt samhälle står starkt och att vi bygger en motståndskraft – och då behövs Johans unika kompetens.
Efter 20 år som polis, var av 15 år vid Säkerhetspolisen, kände han att det var dags att prova något annat. Det var dock fortfarande viktigt för honom att det skulle vara i en roll där han gjorde skillnad och där det var viktigt på riktigt.
När han blev erbjuden tjänsten som Säkerhet och beredskapschef för Skatteverket var beslutet lätt. Det är en stor och central myndighet med ett viktigt samhällsuppdrag. Skatteverket är idag den myndighet som är essensen för att Sverige skall fungera som nation och är inte myndigheten intakt kommer samhället sluta fungera – och det ansvaret vilar bland annat på Johan och hans magiska team. Tack vare Johan och flera andra kollegor är Skatteverket både duktiga på säkerhetsfrågor och just nu bäst på talangmarknaden på att attrahera, rekrytera och behålla kompetens(inom offentlig sektor).
De senaste åren har Johan aktivt arbetat med två frågor som han ser som grunden för att en bestående förändring ska lyckas, inte minst för en organisation på 10 000 medarbetare. Den första är ansvarsförskjutning. Det bygger på att chefer, på alla nivåer, måste äga säkerheten i sin verksamhet. En säkerhetsfunktion kan inte omfamna och ansvara för all säkerhet i en stor organisation. Både av kostnadsskäl och utifrån effektivitet. Det måste självklart finnas en styrning och en prioritering såväl som vägledning och ett stöd, men verksamheten måste själv äga och ta ansvar för sin egen säkerhet. Först då bygger man en robusthet och en säkerhetskultur på riktigt.
Den andra frågan som han jobbat aktivt med är att ”lära känna sin medarbetare” likt bankväsendet som fokuserat på att ”lära känna sin kund”. Personalen är en organisations största tillgång, men också dess största sårbarhet ur exempelvis ett säkerhetsperspektiv. Johan har arbetat aktivt med att skapa tillit och förtroende hos all hans personal.
Johan och hans team har byggt en vital säkerhetskultur.
Johan vågar vara just sig själv. För att skapa tillit som han ser som oerhört viktigt som chef värdesätter han äkthet och det bygger på att våga vara ärlig och att bjuda på sig själv och visa att vi alla är lika.
Han brukar också säga att hans största tillgång är hans unika förmåga att åka hiss. Han syftar då på att omvandla ett strategiskt perspektiv till vad det innebär rent operativt. På samma sätt kunna identifiera en operativ utmaning och lyfta det till en strategisk höjd.
Det är mycket som har format Johan. Han har sett och upplevt mänskligt beteende i alla nyanser (som polis) från det ljusaste till det absolut mörkaste och det har utvecklat en ödmjukhet där han värdesätter äktheten. Han fick även möjlighet att validera teorin med verkligheten redan från start eftersom han jobbade som polis och samtidigt studerade på Handelshögskolan. Det har skapat en trygghet hos han som ledare och en förmåga att kunna navigera och förhålla sig till olika perspektiv även när situationen kräver att det går fort.
Han har tagit och tar ett stort ansvar i en allvarsam tid och bidragit till en viktig bestående förändring i en av vår generations viktigaste frågor -säkerheten.
Vi på 4potentials var säkra långt innan att du skulle vara med på denna lista och vet att du inspirerar tusentals talanger med din karriär och framför allt med det stora ansvar du tar varje dag för hela Sverige. Vi är många som tar er för givet när vi swishar eller loggar in på en bank. Tack för allt ni gör för vår och andras säkerhet.
Läs mer här: https://www.linkedin.com/in/johan-tell-820a89190/
6 HANNA WALLENBERG KONCERNUTVECKLINGSCHEF LULEÅ KOMMUNFÖRETAG
Hanna är en extrem doer som arbetar i Luleå för kommunföretagen. Harvard University valde ut hennes skrifter om förändringsledning, teambuilding och ledarskapsutveckling som modellpapper för sina Executive Leadership-studenter. Hon finns med på listan över Outstanding Women Empowering Boards, av Breakit – Sveriges ledande medieplattform för affärsinnovation.
Hanna har tilldelats Addher Award för visionärt ledarskap av Sogeti och Capgemini, som hyllar ledande kvinnor inom tech. Utvald av Meta som en av åtta ledare i Nordics for the Future of Work-panelen, som diskuterar strategier för framtidens hybridarbetsplatser. Tilldelades Stora Kommunikationspriset av Sveriges Kommunikationsförbund, för att ha uppnått branschledande resultat inom samverkan och samordning med intressenter. Utvald av Harvard University att delta i deras undervisningspanel om att organisera och leda förändring, ledd av Marshall Ganz, skaparen av president Barack Obamas valkampanj. Inbjuden som gästtalare på Driving Digital Engagement, av IDG, världsledande marknadsinformation.
Hanna gör en stor skillnad uppe i norra Sverige och har ett inspirerande sätt och ett ledarskap som leder till förändring. Hanna har ett klipp i steget ett mycket inspirerande ledarskap
Läs mer här: https://www.linkedin.com/in/hanna-wallenberg/
7 LINNEA LINDBERG, Stadsjurist Göteborgs Stad
Linnea är den sociala kompetenta ledande juristen som älskar att lösa samhällets och en del av Göteborgs utmaningar. Hon bidrar med en enorm positiv energi, klokhet som är utvecklad på Dyrön och förädlad via Lunds universitet.
Jobbar själv att likt Gandhi vara den förändring som du vill se i världen. Givetvis en mening som kan sticka ut i Jantelagens Sverige – men har man träffar Linnea då förstår man att hon är extremt ödmjuk och att hon samtidigt både har höjden intellektuellt och som människa.
Hon tror enormt mycket på individen och att vi alla har möjlighet att göra skillnad i världen. Hon är jordnära men lyckas ändå drömma stort och följer ofta hennes instinkter. Extremt duktig på offentlig upphandling och har även läst på fantastiska Melbourne Law School. Där lärde hon sig massor om livet och om andra människors perspektiv.
Linnea är trygg och när vi vill nå henne för att prata om denna lista så är hon som alltid ödmjuk, jordnära och här och nu. Hon kan konsten att få den som ringer upp eller möter henne att må bra och bli sedd.
När vi ringer berättar hon lyckligt att hon blivit mamma igen. Ja, att bli mamma är större än en sjunde plats på en lista….. Det vet både Linnea och vi i juryn. Men vi vill skicka med ett stort tack för att du brinner, är engagerad och en duktig jurist och en fantastisk lagspelare.
Du gör en stor skillnad för många och tack vare den du är så är du given på denna och många andra listor. Vi har sett dig sedan ditt engagemang i FN Föreningen i Lund och det är härligt att du fortfarande är samma fantastiska person. Bra jobbat för en tjej från Dyrön – eller så är det just tack vare det!
Läs mer här: (10) Linnea Lindberg | LinkedIn
8 ANGELICA FIHN, KULTUR- OCH FRITIDSCHEF, REGION GOTLAND
Angelica och hennes team har lyckats att tillsammans med fantastiska medarbetare och politiker sett till att badhuset började byggas, konstgräsfotbollsplaner kommit till och att det nu förs dialoger om olika former av hallar/hus för flera idrotter mm samt att kulturen (trots regeringens minskade intresse) fortsätter att leva och utvecklas. När hon rekryterades satt hon inte i ledningen – men har genom ett gott arbete fått den rollen. Angelica är en mycket uppskattad orädd chef som i mångt och mycket är inblandad i många av Region Gotlands olika förändringsprojekt. Är även engagerad i ex Gotland Convention Bureau och inblandad i många av Gotlands olika ”veckor” samt blir ofta inbjuden i andra frågor än enbart kultur och fritid. För Angelica handlar det alltid om vad som är bäst för hela Gotland – på lång sikt.
Angelica är en resultatfokuserad och en affärsorienterad ledare – med bred ledarerfarenhet inom offentlig verksamhet och även retail. Hon har lett omfattande framgångsrika förändringar inom offentliga verksamheter, byggt upp koncept och agerat försäljningschef bland annat i en regionchefsroll för Kronans Apotek på Gotland och Stockholm.
Blev nominerad till Årets tjänsteman i nutid samt även framtidens ledare redan som student. Varit ordförande för ex Sveriges ekonomer (SERO), Uppsalaekonomerna och även Gotlands Filmfond.
Kan med empati och hjärta måna om de som står utanför – vilket hon fick med sig från föräldrarna i Trollhättan – och kan med trygghet leda andra ledare i förändring. Hon förstår både idéburen sektor samt det privata näringslivet och är en analytisk skarp ekonom som kan budget- och processorienterat arbete och har stor vana att agera som ledare
Angelica besitter respekt och integritet och är en ödmjuk lagspelare som hellre lyfter alla fantastiska saker som hennes medarbetare gör och gjort – än sig själv . Hon vill hela tiden att hela Gotland skall utvecklas och skapar gärna samarbeten över gränserna. Hon älskar sitt arbete och är en av många fantastiska medarbetare inom den offentliga sektorn som är värd en massa uppskattning. Hatten av för er alla inom kommuner och regioner som gör en stor skillnad.
Läs mer här: https://www.linkedin.com/in/angelica-fihn-63780a24/
9 PETER DANIELSSON – 2:E VICE ORDFÖRANDE SVERIGES KOMMUNER OCH REGIONER (SKR), SÄRSKILD UTREDARE, ORDFÖRANDE INNOVATION SKÅNE AB SAMT TALARE OCH STORARTAD LEDARE
Peter drivs av att förbättra samhället, att se människor växa och att uppnå konkreta resultat. Vi på 4potentials hade glädjen att träffa Peter för 12 år sedan i Helsingborg. Med ett klokt ledarskap och ett stort mod satte han Helsingborg på kartan – tillsammans med Palle.
Peter måste vara med på denna lista och sett över tid är du den sammanlagda ettan. Du har gjort så oerhört mycket för svensk offentlig sektor.
Sven Peter Danielsson föddes i Helsingborg och var riksdagsledamot mellan 2002 och 2006. Han blev kommunstyrelsens ordförande i Helsingborgs Kommun från 2006 till 2022. Sedan 2023 är Danielsson andre vice ordförande i Sveriges kommuner och regioner.
Peter har innan dess agerat lärarvikarie, ledarskribent på NST, politisk sekreterare samt som kommunikationskonsult. Sedan 1999 driver han ett företag där han bland annat skriver och håller föredrag om ledarskap, retorik, kommunikation och medierelationer.
Peter har en gedigen karriär inom Moderaterna. Under Peter Danielsson tid som kommunstyrelsens ordförande har Helsingborgs stad blivit utsedd till Sveriges bästa miljökommun åren 2017, 2018, 2019 och 2020. Andra utmärkelser som staden har fått under Danielssons tid är Årets Purple Flag-stad 2018, Sveriges Kvalitetskommun 2017, Årets Nybyggarkommun 2017, Årets tillväxtkommun 2016, Årets IT-kommun 2015, Årets Employer Branding-kommun 2012 och 2014 och Årets idrottskommun 2012.
…och nu blir du ….nia på 2025 års ledande Supertalanger inom offentlig sektor. Hade det varit en prisutdelning för den som är nr 1 under de senaste 20 åren är du en given etta. Du har satt en hög standard för andra talanger och Helsingborg är numera ett riktmärke för andra kommuner.
Läs mer: https://www.linkedin.com/in/peterdanielsson1974/
10 Ewa Thylen Nationellt ansvarig för Digital Europe programmet på DIGG – Myndigheten för digital förvaltning
I USA spelade Ewa i högsta fotbollsligan. Dit hade hon kommit på fullt stipendium. Det var där hon blev intresserad av business. När hon kom hem valde hon att trappa ner fotbollen och satsa på studierna.
Hennes drivkraft och hennes ledarstil har m a o sina rötter i elitidrotten; alla år på fotbollsplanen i MFF:s damlag och på Skånes (då) enda elitfotbollsgymnasium har gett henne mycket, pannben och inte minst laget före jaget. Man behöver ha alla på topp för att vinna. Att utveckla och stärka individer långsiktigt präglar hennes ledarskap. Hon vill skapa trygga och modiga ledare. Hon är en utpräglad lagspelare med vinnarmentalitet.
2023 blev hon utsedd till ”Årets nyskapande Chef” inom offentlig sektor för förmågan att leda i Sveriges största krisstöd. Det var Ewa som ledde hela arbetet med Tillväxtverkets uppdrag att snabbt ordna med korttidsstödet! Ewa fick uppdraget utan förvarning. Ansökningssystemet om ersättning skulle öppna 3 veckor senare….trots att lagstöd och rutiner saknades. Pengarna skulle vara på företagens konto 2 veckor efter ansökan kom in.
Ewa ledde ledningsgrupp och hela organisationen 100% på distans. Hon byggde upp en organisation för att rekrytera, onboarda på bara några dagar. Ledde 60 direktrapporterande handläggare inlånade från Skatteverket, Naturvårdsverket, Energimyndigheten. Samordnade arbetet för 220 inlånade handläggare från Skatteverket, Bolagsverket, Naturvårdsverket, Energimyndigheten, Region Jönköping och andra delar av Tillväxtverket. Genomförde stor organisationsförändring efter 7 månader.
Hon var med och rekryterade och anställde 1107 medarbetare/handläggare vid 12 olika tillfällen (onboardingomgångar). Hon Identifierade och rekryterade chefer med ledarpotential. Fick flest antal sökande någonsin på Tillväxtverket (annonserna om handläggare) pga. gott rykte om arbetsmiljön. Var sedan ensam ansvarig för offboardingprocess när krisorganisation avvecklades med över 500 medarbetare! Hon överträffade produktionsplaneringens beräkningar genom att bli klara 50% snabbare samt införde nya arbetssätt; ändrade handläggningssätt och kom i mål 2 veckor innan nya deadlinen. Skapade en uppskattad kultur/arbetsglädje i hela organisationen genom tydliga strukturer et c. Ett fantastiskt arbete!
Utöver det har hon även på senare tid byggt upp de nio Europeiska digitala innovationshubbarna i Sverige och arbetat med nyindustrialiseringen i Norra Sverige. Agerat nationell sammanhållande facilitator; möjliggjort för aktörerna i Norrbotten och Västerbotten så att hela regionen hjälper företag stärka sin konkurrenskraft.
Skånska Ewa har mod att våga prova, justera och prova igen, i stället för att sitta fast i gamla strukturer kring ”så här har vi alltid gjort”. Ewa har genom det kunnat vara mer snabbfotad och mött komplexa och osäkra situationer med en positiv inställning, tillit och empati.
Ewa är bra på att våga ”kavla upp ärmarna samt få andra att förstå hur man kan presentera kundbehov, översätta väldigt komplicerade tjänster o produkter till stor affärsnytta för kunderna – samt komma in med nya perspektiv och hitta samband och lösningar man inte tänkt på”.
Hon låter alltid medarbetarna vara en del av lösningen och fokuserar på att vara en möjliggörare, undanröja hinder och sätta vision.
Vid sidan om jobbet föreläser hon någon gång i månaden om arbetsmiljö och ledarskap samt har en mycket aktiv fritid. Hon har nyligen tagit sig an en ny stor utmaning på Myndigheten för digital förvaltning (DIGG). Ewa är en storartad ledare med goda digitala kunskaper och erfarenheter. Ovärderliga för organisationer. Ewa spås av 4potentials en lysande framtid som ledare – oavsett offentlig sektor eller företag.
Läs mer här: https://www.linkedin.com/in/ewathylen/
-”Claes Nordmark visar att allt är möjligt om man bara vill. Han sätter Boden och Norrland på kartan. Arbetar dygnet runt och visar att Offentlig sektor är roligt att arbeta inom. Claes har på rekordtid åstadkommit unika resultat för Boden. Trots allt han åstadkommit är han fortfarande lika nyfiken, ödmjuk och intresserad av morgondagen. Han är given etta och Supertalangernas supertalang inom offentlig sektor”, säger Fredrik Andersson.
4potentials Chefsrekrytering kommer överlämna en fin pokal till Claes Nordmark under tisdagen i Stockholm.